Jak prawidłowo zawiesić flagę. Jak, kiedy i gdzie wieszamy flagę państwową

Jak prawidłowo zawiesić flagę. Jak, kiedy i gdzie wieszamy flagę państwową
Fot. Pixabay

Białe zawsze u góry, czerwone na dole – wieszanie flagi państwowej niby rzecz prosta, ale czasami sprawia kłopot. Przy okazji 11 listopada, gdy obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości – warto pamiętać o podstawowych zasadach.

Jak wieszamy polską flagę państwową?

Gdy flaga wisi poziomo – biały pas jest zawsze u góry. A co, gdy będzie pionowo? Wtedy zasadą jest, że biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie.

– Kłopoty zaczynają się, gdy flag jest kilka, np. przed hotelem czy w kościołach. Zasada jest prosta. Polska flaga ma pierwszeństwo i wieszamy ją zawsze przed flagą innego kraju, kościelną, watykańską, Unii Europejskiej czy flagą firmową – mówi Mariusz Cieśla, kierownik wrocławskiego Arsenału.

Jak ustalić pierwszeństwo flag?

– Gdy są dwie, to flagę polską należy wywiesić po lewej stronie, patrząc w kierunku budynku. Muszą być tej samej wielkości, a maszty tej samej wysokości – tłumaczy Mariusz Cieśla.

  • Gdy są trzy, to najważniejsza jest ta w środku i to ona jest biało-czerwona. Druga co do ważności jest po lewej stronie.
  • Przy czterech najważniejsza jest skrajna prawa.
  • W przypadku pięciu – flaga Polski powinna znajdować się w środku.
  • Gdy jest sześć lub więcej, flaga Polski powinna zajmować miejsca po prawej i lewej stronie (obydwa krańce).
Jakie są rodzaje polskiej flagi?

– Flaga jest jedna: biało-czerwona. Kropka, koniec. Z orłem to bandera – podkreśla Mariusz Cieśla.

Tak więc flaga z herbem Polski zarezerwowana jest dla niektórych instytucji, np. portów morskich i lotniczych. Używają jej polskie instytucje państwowe za granicą.

Gdzie można zawiesić polską flagę?

Jeśli już wiemy, jaką flagę zawiesić, to ważne jest – gdzie. I tu uwaga, zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na dachu, to miejsce jest zarezerwowane dla urzędów rządowych – np. urzędów wojewódzkich.

Jakiej flagi nie można wywiesić?

I na koniec warto pamiętać, że flaga państwowa zawsze musi być czysta i mieć niewyblakłe kolory. Nie może mieć żadnych rysunków i napisów. Jeśli się podrze lub zużyje, należy ją spalić.

UM Wrocław
Print Friendly, PDF & Email