Jeśli członek rodziny, którego zgłosiliśmy do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia, to musimy pamiętać, żeby go wyrejestrować, a w razie potrzeby zgłosić ponownie.
Ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do bezpłatnej, realizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, opieki zdrowotnej – zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Zazwyczaj „świecący się na czerwono” eWUŚ dotyczy dzieci niezgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, które po ukończeniu 18. roku życia straciły prawo do świadczeń. Problemy zdarzały się także studentom, którzy podejmowali pracę i uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny.
W przypadku, gdy zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, a on np. podjął pracę czy rozpoczął działalność gospodarczą, a więc nabył własny tytuł ubezpieczenia, to powinien zostać wyrejestrowany. Trzeba to zgłosić swojemu płatnikowi składek. Jeśli tytuł ubezpieczenia, który spowodował wyrejestrowanie członka rodziny wygaśnie, np. upłynął czas na jaki była zawarta umowa o pracę, a on nadal spełnia warunki, to należy go ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. O takiej konieczności należy poinformować swojego płatnika składek. Mamy na to 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności, które powodują, że musimy zgłosić członka rodziny. Jeśli do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszamy się sami, bo np. jesteśmy przedsiębiorcą, to obowiązek dokonania zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na nas, bo to my jesteśmy płatnikiem składek.
Aby zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, płatnik składek powinien wypełnić i przekazać do ZUS dokument ZUS ZCNA, czyli zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.