Jak odwołać się od orzeczeń powiatowego i wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania niepełnosprawności

Jak odwołać się od orzeczeń powiatowego i wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania niepełnosprawności
Fot. Adminstrator

Dość często zdarza się, że treść orzeczenia, o które wnioskujemy, odbiega znacznie od naszych oczekiwań. Co zrobić w przypadku gdy schorzeń przybywa, dolegliwości są coraz bardziej dotkliwe, a w treści orzeczenia widzimy zmianę z „umiarkowany” na „lekki”? Czy można się odwołać wyłącznie od decyzji określającej stopień niepełnosprawności, czy także od innych punktów orzeczenia? Jak napisać odwołanie? Gdzie je adresować?

Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako organy pierwszej instancji oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako organy drugiej instancji (odwoławcze). Od orzeczeń wojewódzkiego zespołu przysługuje nam odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Orzeczenie wydawane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, oprócz ustalenia niepełnosprawności lub stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności, zawiewać powinno informacje dotyczące:

– odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby,

– konieczności szkolenia w tym szkolenia specjalistycznego,

– zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej,

– konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce  techniczne umożliwiające funkcjonowanie danej osoby,

– korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,

– konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną  – możliwością samodzielnej egzystencji,

– konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia lub rehabilitacji i edukacji.

Każdy z powyższych punktów określa rodzaj pomocy, do której uprawniona jest osoba, której orzeczenie dotyczy. Istotnym jest zatem, aby odzwierciedlały one rzeczywiste potrzeby wnioskodawcy.

W przypadku kiedy którykolwiek z punktów orzeczenia budzi zastrzeżenia, można się od niego odwołać. Najlepiej poprzedzić tą czynność konsultacją lekarską, która pomoże określić jej zasadność oraz sprecyzować realne oczekiwania. Na odwołanie się osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawowy mają do dyspozycji termin 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosimy do wojewódzkiego zespołu, za pośrednictwem powiatowego zespołu. Czyli składamy osobiście lub wysyłamy na adres zespołu, który wydał orzeczenie. Jeżeli powiatowy zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie. Jeśli tego nie zrobi, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiego zespołu, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Podstawą prawną odwołania jest §16 ust 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U.  Nr 139, poz. 1328).

Uzasadnienie odwołania powinno być napisane krótko i zwięźle. Powinno wskazywać wszelkie istotne okoliczności, które nie zostały wzięte pod uwagę przy ocenie stanu zdrowia, a także te, które dotyczą sprawowania opieki oraz warunków socjalnych wnioskodawcy. Najlepiej dołączyć do odwołania aktualną i kompletną dokumentację medyczną.

Wojewódzki zespół, uwzględniając odwołanie, wyznaczy termin stawienia się na Komisję Lekarską. Może też skierować odwołującego się na badania specjalistyczne. Wyniki tych badań są udostępniane na wniosek.

Jeśli decyzja drugiej instancji również nie będzie satysfakcjonująca, należy pamiętać, że od orzeczenia wojewódzkiego zespołu także przysługuje odwołanie.

Zgodnie z art. 6 c ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2008 r. Nr 14 poz. 92 ze zmianami) odwołanie to wnosi się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia, za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał. Jeżeli wojewódzki zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie. 

Przepisy nie przewidują żadnych szczególnych wymogów co do treści i formy odwołania. Odwołanie od orzeczenia wojewódzkiego zespołu skonstruowane może być zatem tak, jak odwołanie od orzeczenia powiatowego zespołu. W obu przypadkach istotne jest aby sprecyzować, które punkty orzeczenia nie spełniają naszych oczekiwań. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że sąd nie może rozstrzygać co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad żądanie. Orzeczenie dotyczyć będzie zatem wyłącznie kwestii podniesionych w odwołaniu.

Skutkiem wniesienia odwołania jest, zgodnie art. 476 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, wszczęcie sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Odwołanie ma zatem cechy pozwu wniesionego w sprawie cywilnej. Osoba odwołująca się od orzeczenia staje się w tej sprawie powodem, a pozwanym wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Nie należy się obawiać ujemnych skutków odwołania, ponieważ sąd nie może wydać decyzji niekorzystnej dla powoda (wyjąwszy przypadki gdy decyzja rażąco narusza prawo lub interes społeczny). Ponadto, osoba odwołująca się od decyzji zespołu wojewódzkiego nie ponosi żadnych kosztów ani opłat sądowych.

  Paweł Rodziewicz; Fot. freeimages.com Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12928

Print Friendly, PDF & Email