Jak chronić się przed kleszczami? PSSE podpowiada

Jak chronić się przed kleszczami? PSSE podpowiada
Fot. Pixabay

Kleszcze żyją zazwyczaj w środowisku lekko wilgotnym, obfitym w roślinność. W lasach i na ich skraju, w zagajnikach, zaroślach, na łąkach, pastwiskach i leśnych polanach, na obszarach porośniętych paprociami, jeżynami, leszczyną, nad brzegami rzek, jezior i stawów. Jest ich coraz więcej. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu podpowiada jak się przed nimi chronić.

Kleszcz w każdym stadium rozwojowym – jako larwa, nimfa i imago (postać dojrzała), musi chociaż raz wyssać krew kręgowca, by móc przejść do następnego stadium. Cykl rozwojowy pokolenia kleszczy trwa średnio 2 lata.

W naszym klimacie można wyróżnić dwa szczyty aktywności kleszczy: wiosenny; kwiecień – maj i późno letni; sierpień – wrzesień. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, np. kleszczowe zapalenie mózgu KZM czy boreliozę.

Jak usunąć przyczepione do skóry kleszcze?

Uchwycić delikatnie pincetą przyczepionego kleszcza przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem ku górze. Przy takim ruchu nie zostaje uszkodzony kleszcz i nie ma niebezpieczeństwa wylania na skórę zawartości jego przewodu pokarmowego, w której mogą się znajdować drobnoustroje. Po wyjęciu kleszcza miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować. Nie należy podczas usuwania kleszcza naciskać na jego ciało. Zwiększa się bowiem wówczas prawdopodobieństwo zakażenia spowodowane cofaniem się zakażonej zawartości jelita na uszkodzona skórę i wydzielanie śliny, w której mogą znajdować się patogeny. Nie należy też smarować kleszcza tłuszczem i przypalać papierosem, bo zwiększa to wydzielanie śliny, w której mogą występować patogeny.

Jak chronić się przed kleszczami?

Jednym sposobem unikania przykrych skutków chorób przenoszonych przez kleszcze jest ich zapobieganie. W tym celu konieczne jest stosowanie kilku prostych zasad:

• Unikanie typowych siedlisk kleszczy, tj. wilgotnych lasów porośniętych trawa i krzakami, nie chodzenie po ścieżkach, które są szlakami zwierząt, nie siadanie na trawie.

• Używanie odpowiednią odzież w czasie pobytu na terenach zielonych (łąki, nieużytki zarośla, lasy itp.) zakrywającą jak najwięcej części ciała. Właściwy ubiór podczas przebywania w siedliskach kleszczy może utrudnić przedostanie się kleszczy na skórę człowieka: ściąganie gumką nogawek spodni lub wkładanie nogawek w skarpetki, noszenie obuwia krytego i bluzek z długim rękawem.

• Zakładanie ubrania w ciemnych kolorach – ubrania w jasnych kolorach mogą ułatwić „zbieranie” kleszczy jeszcze przed przyczepieniem się do skóry.

• Staranne oglądanie ubrania i skóry po wyjściu z lasu, parku i innych potencjalnych siedlisk kleszczy, w których występuje ryzyko atakowania ludzi przez kleszcza.

• Stosowanie środków odstraszających (powszechnie dostępne w sprzedaży)

Ważne!

Zanim kleszcz zakotwiczy się w skórze poszukuje odpowiedniego miejsca do żerowania. U dzieci najczęściej (w około 70% przypadków) kleszcze lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami, zaś u dorosłych w miejscach, gdzie skóra jest delikatna (np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu).

Jeżeli zauważysz kleszcza umiejscowionego w skórze, natychmiast delikatnie usuń go. Jeżeli masz wątpliwości jak to skutecznie i bezpiecznie zrobić, zgłoś się do najbliższego ośrodka zdrowia.

Informacja nadesłana
Print Friendly, PDF & Email