J. Pinkas: Robimy to, co powinniśmy robić

J. Pinkas: Robimy to, co powinniśmy robić
Fot. Adam Guz / KPRM

W sobotę wieczorem odbyła się kolejna konferencja prasowa w związku z pandemią koronawirusa. Uczestniczył w niej między innymi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. – W mojej wypowiedzi muszą wybrzmieć trzy najważniejsze słowa: odpowiedzialność, rozwaga, rozsądek. To jest prawdziwe lekarstwo na koronawirusa – mówił.

Sobotnia konferencja prasowa odbyła się z udziałem premiera, głównego inspektora sanitarnego, a także prezesa PLL LOT. Nowością był brak dziennikarzy, którzy od dziś na każdej kolejnej konferencji prasowej pytania będą zadawali zdalnie – poprzez e-mail. Ma to związek z ograniczeniem liczby osób w jednym pomieszczeniu.

Podczas konferencji przedstawiono założenia programu #powrótdodomu. Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, udostępnione zostaną trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą (więcej o tym: KLIKNIJ TUTAJ).

Główny Inspektor Sanitarny zwrócił uwagę, że bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń, nakazów i procedur, które zostały wdrożone w ostatnim czasie.

– Jest pytanie czy istnieją działania nadmiarowe. Czy robimy zbyt dużo? Patrząc się na inne kraje – nie. Robimy to, co powinniśmy zrobić. To inne kraje mają teraz podążać naszą drogą i to robią. To my jesteśmy tymi, którzy wyznaczają kierunek – mówił podczas dzisiejszej konferencji w KPRM Jarosław Pinkas. – Szacowaliśmy, że do końca tygodnia będziemy mieli około stu przypadków, bo znamy ogniska, bo wiele mamy osób w kwarantannach – zaznaczył.

Jak dodał Główny Inspektor Sanitarny – zwiększona została ilość przeprowadzanych testów. Minionej doby wykonano ich ponad 1500.

Ponad 44 tys. osób jest aktualnie poddanych nadzorowi sanitarnemu. 4400 osób jest w tej chwili w kwarantannie.

– Mamy 13 ozdrowieńców, to jest bardzo dobra informacja – przekazał Jarosław Pinkas. – Będziemy mieli coraz lepsze efekty, dlatego że potrafimy się skonsolidować, że mamy oddanych lekarzy i pielęgniarki, że nasze służby są coraz bardziej sprawne, bo są coraz bardziej doświadczone, przecież to jest nowe wyzwanie.

Profesor zwrócił także uwagę na kilka istotnych wskazówek, do których powinni się stosować ci, którzy poddani są wspomnianej kwarantannie.

– Proszę pamiętać, by zachować pewien dystans w przypadkach, w których mieszkamy z rodziną, by wysypiać się, by wietrzyć pomieszczenia, by myć ręce – przypomniał prof. Pinkas. – To są zalecenia oparte na twardej wiedzy. Nam się naprawdę nic nie wydaje.

Fot. Adam Guz / KPRM
Print Friendly, PDF & Email