Izraelskie media: Kilkuset pielgrzymów wróciło z Ukrainy z podrobionymi testami na COVID-19

Izraelskie media: Kilkuset pielgrzymów wróciło z Ukrainy z podrobionymi testami na COVID-19
Fot. Pixabay

U ponad 150 pielgrzymów, którzy wrócili do Izraela z Ukrainy, gdzie świętowali żydowski Nowy Rok, wykryto zakażenie koronawirusem – pisze w piątek The Jerusalem Post. Wobec osób, które przybyły z podrobionym wynikiem testu, będą wyciągnięte konsekwencje – zapowiadają władze.

Ok. 25 tysięcy izraelskich pielgrzymów wzięło udział w obchodach Nowego Roku – Rosz Haszana – które trwały od poniedziałku do środy w Humaniu na Ukrainie. U części osób, które już wróciły do Izraela, wykryto zakażenie koronawirusem.

Izraelskie służby ratownicze Magen David Adom poinformowały Jerusalem Post, że do tej pory COVID-19 wykryto u ok. 14 proc. spośród 2 tys. przebadanych Izraelczyków, którzy wrócili do kraju.

Władze twierdzą, że osoby, u których potwierdzono infekcję, zakaziły się na Ukrainie, a kilkadziesiąt zakażonych pielgrzymów weszło na pokłady samolotów do Izraela z podrobionymi wynikami.

Jak pisze Jerusalem Post, w czwartek wieczorem premier Naftali Bennett zapowiedział, że wobec osób, które wróciły do kraju ze sfałszowanymi wynikami testów, mogą być zastosowane „surowe środki”, w tym postępowanie karne. Policja poinformowała, że w piątek na przesłuchanie wezwano 117 osób, które wróciły z Humania.

Co roku do Humania na grób cadyka Nachmana z Bracławia, uważanego za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich, pielgrzymują tysiące chasydów z całego świata.

W ubiegłym roku w związku z restrykcjami związanymi z pandemią koronawirusa obowiązywał zakaz wjazdu cudzoziemców na Ukrainę, a pielgrzymi bezskutecznie próbowali przedostać się do niej przez Białoruś. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email