Izrael: 5 milionów Izraelczyków jest już zaszczepionych przeciwko COVID-19

Izrael: 5 milionów Izraelczyków jest już zaszczepionych przeciwko COVID-19
Fot. Pixabay

W liczącym niemal 9 milionów mieszkańców Izraelu zaszczepiono już przeciwko koronawirusowi 5 mln osób. Premier kraju Benjamin Netanjahu zapowiada, że do końca kwietnia szczepionkę przyjmą wszyscy dorośli Izraelczycy.

Jak poinformował „The Times of Israel”, drugą dawkę szczepionki otrzymało już prawie 3,8 mln mieszkańców Izraela.

5-milionową osobą, która otrzymała dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech była 34-letnia ciężarna kobieta. Towarzyszyli jej premier Netanjahu oraz izraelski minister zdrowia Juli Edelstein.

Netanjahu zapowiedział, że władze kraju zamierzają kupić kolejne dziesiątki milionów dawek szczepionek, aby zapobiec dalszym lockdownom. Do końca kwietnia mają zostać zaszczepieni wszyscy dorośli. Prowadzone są też rozmowy z Pfizerem na temat szczepionek dla dzieci. – Kiedy to się stanie, Izrael będzie wolny od pandemii – zapowiedział premier.

W niedzielę w kraju zdjęto większość obostrzeń – ponownie otwarto restauracje, kawiarnie, miejsca imprez masowych i hotele. Złagodzono zasady dotyczące zgromadzeń i nabożeństw. Do szkół, które znajdują się w regionach, gdzie jest mała lub średnia liczba infekcji, mogą wrócić dzieci z klas starszych (od 7 do 10 klasy). Dla ozdrowieńców i osób zaszczepionych otworzono uczelnie oraz seminaria religijne.

Od początku pandemii w Izraelu zaraziło się koronawirusem 803 260 osób, zaś 5 881 zmarło. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email