Iran w środę rozpoczyna kampanię szczepień

Iran w środę rozpoczyna kampanię szczepień
Fot. Pixabay

Iran w środę rozpocznie kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi – ogłosił prezydent tego kraju Hasan Rowhani w sobotę, dwa dni po przybyciu do Teheranu pierwszej partii rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Szczepienie przeciwko Covid „rozpocznie się (…) od 10 lutego (…) w oparciu o priorytety ministerstwa zdrowia – powiedział Rowhani na posiedzeniu komitetu ds. pandemii.

Pierwsze partie rosyjskiej szczepionki Sputnik V dotarły w czwartek do Iranu, kraju najbardziej dotkniętego pandemią koronawirusa na Bliskim Wschodzie. W Teheranie spodziewane są jeszcze dwie partie 18 i 28 lutego.

Islamska Republika Iranu „kupiła w sumie dwa miliony dawek szczepionki Sputnik V” – powiedział w sobotę agencji AFP rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur, dodając, że zostaną one wysłane „w kilku partiach”. Nie określił liczby dawek pierwszej dostawy.

– Pracownicy służby zdrowia jako pierwsi otrzymają szczepionkę, a za nimi osoby starsze i osoby z przewlekłymi chorobami – zakomunikował ze swej strony Rowhani.

Oprócz szczepionki Sputnik V, Iran otrzyma w lutym od brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca „4,2 miliona dawek szczepionki w ramach COVAX”, zainicjowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) programu, który ma zapewnić szczepionki uboższym krajom.

W grudniu ub.r. Iran rozpoczął również próby kliniczne własnej szczepionki.

Według oficjalnych danych opublikowanych przez irański resort zdrowia do tej pory w związku z COVID-19 zmarło w tym kraju 58 412 osób spośród 1 459 370 zakażonych COVID-19. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email