Integracyjnie w Niezapominajce

Fot. Mateusz Misztal

We wtorek DPS Niezapominajka zaprosił na Festyn Niezapominajkowy. Było wielu gości, dużo dobrej zabawy i integracja – także ta międzypokoleniowa. Wcześniej miała miejsce uroczystość poświęcenia znajdującej się w DPS kaplicy.

Poświęcenie kaplicy

Przed Festynem miała miejsce uroczystość związana z poświęceniem znajdującej się na terenie DPS Kaplicy i oddaniem jej pod opiekę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystą mszę św. koncelebrował bp elbląski Jacek Jezierski, który w trakcie kazania przypomniał życiorys kard. Wyszyńskiego.

– Duchowa wielkość księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego wiara, jego ufność w pomoc Najświętszej Maryi Panny, zwłaszcza w najtrudniejszych chwilach życia, znalazła aprobatę Kościoła wyrażoną w akcie beatyfikacji, w uznaniu go błogosławionym – mówił bp Jezierski.

Na dzikim zachodzie

Po mszy rozpoczął się Festyn Niezapominajkowy, który jest cykliczną imprezą. Co roku, pod koniec maja, DPS otwiera się, by wspólnie z rodzinami pensjonariuszy, a także zaproszonymi gośćmi, spędzić czas na wspólnych rozmowach i przy licznych atrakcjach. Dzisiejsze spotkanie było pierwszym po okresie pandemii i wynikających z niej licznych obostrzeń.

– Festyn służy temu, by zintegrować społeczność domu pomocy społecznej z lokalnym środowiskiem, zarówno z dziećmi, jak i z seniorami. Dlatego też były dziś zaproszone przedszkola, szkoły, ŚDS-y, DPS-y. Cieszę się, że po tym okresie pandemii, jest taka możliwość, że możemy się spotkać – mówi Izabela Misiak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.

Co roku, wydarzeniu towarzyszy inny motyw. Tym razem zdecydowano się na podróż do dzikiego zachodu. Nie brakowało więc kowbojskich strojów, których nieodłącznym elementem był charakterystyczny kapelusz.

Część artystyczną rozpoczął iluzjonista, który najwięcej uwagi skupił wśród najmłodszych. Później przyszedł czas na występy zaproszonych zespołów muzycznych. Wokalne i taneczne umiejętności zaprezentowały również przedszkolaki.

Dla młodszych i dla starszych przygotowano wiele atrakcji. Najmłodsi mogli przyjść do tzw. strefy wikingów. Było malowanie twarzy i włosów, malowanie na stretchu, kolorowanki i zabawy animacyjne, m.in. rzut lotką w balona, w którym czekał mały prezent.

Był także bieg z przeszkodami, nauka tańca w stylu country, a także (dla starszych) gra terenowa. Pamiątkowe zdjęcia można było zrobić w tematycznej fotobudce. Przygotowano też dużo dobrego jedzenia i słodkie przekąski. Dorośli rywalizowali w rzucie podkową i darcie.

DPS odwiedził także Hufiec Pracy – można było skorzystać ze stoiska masażu dłoni.

O bezpieczeństwie seniorów

DPS Niezapominajka po czasie pandemii rozpoczął projekt „Bezpieczny Elbląg dla seniora” i wznowił realizację planów, które musiały trochę poczekać. W marcu w placówce wznowiono także możliwość odwiedzin w pokojach mieszkańców.

– Projekt pn. „Bezpieczny Elbląg dla seniora”, który od jakiegoś czasu realizujemy, na który pozyskaliśmy też środki z Urzędu Miasta, to projekt, w którym organizujemy spotkania w zakresie cyberbiezpieczeństwa i bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. W ramach tego projektu wydana zostanie też specjalna ulotka, która będzie mówiła o tym, w jaki sposób seniorzy mają się zachowywać, by być bezpiecznym i na co powinni zwracać uwagę, szczególnie w internecie – zaznacza Izabela Misiak. – Co istotne, jest to program skierowany do mieszkańców naszego domu, ale we wrześniu planujemy event pod patronatem prezydenta Elbląga, dotyczący bezpieczeństwa, który będzie skierowany do szerszej grupy seniorów – dodaje.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email