Inscenizacja szturmu na Elbląg 1710

Inscenizacja szturmu na Elbląg 1710
Fot. mat prasowe

W sobotę 4 lutego w godzinach 11.00 – 14.00 Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu w ramach współpracy z Garnizonem Gdańsk organizuje wydarzenie pn. „Między imperiami. Elbląg podczas wielkiej wojny północnej 1700 – 1721”. 

To kolejna wizyta rekonstruktorów z Gdańska, którzy tym razem przedstawią co wydarzyło się w Elblągu pewnej mroźnej lutowej nocy 1710 roku.

W 1699 r. podpisano porozumienie o oddaniu Elbląga Rzeczpospolitej, przez Brandenburczyków. Nikt się wówczas nie spodziewał, przez ile rąk przejdzie miasto w ciągu najbliższych kilku lat.

Wielka wojna północna zbliżała się nieuchronnie i pomimo tego, że Rzeczpospolita była w tym konflikcie neutralna, miasto szybko stało się terenem działań wojennych. Nie było przy tym wystarczająco przygotowane do długotrwałej obrony.

Korzystając z faktu, że miejska fosa zamarzła, 8 lutego 1710 r. o świcie Rosjanie przystąpili do oblężenia. W tym czasie w mieście stacjonował szwedzki regiment garnizonowy. Pomimo zaskoczenia Szwedzi szybko podjęli walkę. Szturm na Elbląg uznaje się za ostatni w historii atak na ufortyfikowane europejskie miasto, który został przeprowadzony bez wsparcia artyleryjskiego, przy pomocy drabin i odniósł sukces.

Poniżej szczegółowy program sobotniej imprezy:

11:00 Ćwiczenia oddziałów na dziedzińcu muzeum
11:30 Przemarsz na Stary Rynek, scena historyczna
12:30 Powrót do muzeum
13:00 Potyczka „Szturm Elbląga 1710″
13:30 Pokaz mundurów i strojów historycznych
14:00 Zakończenie, wspólna fotografia uczestników”

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia dziedzińca Muzeum Archeologiczno-Historycznego  w Elblągu w najbliższą sobotę od godziny 11.00.

Piotr Mazurowski
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
UM Elbląg
Print Friendly, PDF & Email