Inowrocław: Szczepienia przeciwko pneumokokom

Inowrocław: Szczepienia przeciwko pneumokokom
Mat. prasowe

UM Inowrocław informuje, że pojawiła się możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Do programu mogą przystąpić osoby zameldowane w Inowrocławiu, w wieku powyżej 65. roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom, a u których rozpoznano przewlekły nieżyt oskrzeli lub astmę oskrzelową.

Szczepienia będą wykonywane w ramach „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w Województwie Kujawsko-Pomorskim” w placówce Grupowa Praktyka Lekarza Rodzinnego „Nasz Lekarz” Krzysztof Burzyński, Zbigniew Monowid Spółka Jawna w Kruszwicy przy ulicy Kujawskiej 12. Placówka ta została wybrana w drodze konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Zapisy na szczepienia przyjmowane będą od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-13.00, pod numerem telefonu 52 351 60 57 oraz 694 554 607.

Poniżej informacja dot. pneumokoków.

Pneumokok, czyli Streptococcus pneumoniae to Gram-dodatnia bakteria występująca fizjologicznie w jamie ustnej, gardle i górnych drogach oddechowych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kichania, kasłania.

Powoduje między innymi zapalenia: zatok obocznych nosa, ucha środkowego, spojówek i pozaszpitalne zapalenie płuc. W sprzyjających warunkach bakteria ta przedostaje się do krwi i rozsiewa po organizmie, a zakażeniu może ulec każdy narząd i układ. Wśród najcięższych inwazyjnych zapaleń wyróżniamy: posocznica, krwiopochodne płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, wsierdzia, a także stawów, kości i szpiku. 

Zakażenie pneumokokami dotyczą każdej grupy wiekowej. Szczególnie narażone są małe dzieci i osoby w wieku podeszłym. Ciężki przebieg choroby, zdecydowanie częściej, obserwuje się u osób z dodatkowymi czynnikami obniżającymi odporność, np. po usunięciu śledziony, przewlekłym nieżytem oskrzeli lub astmą oskrzelową.

Plakat
pneumokoki ulotka 2022
UM Inowrocław
Print Friendly, PDF & Email