Indie: wykryto "podwójnie zmutowany wariant" koronawirusa

Indie: wykryto "podwójnie zmutowany wariant" koronawirusa
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

W Indiach wykryto „podwójnie zmutowany wariant” koronawirusa w 206 próbkach w najbardziej dotkniętym epidemią COVID-19 zachodnim stanie Maharasztra – poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Krajowego Centrum Kontroli Chorób, Sujeet Kumar Singh.

Nowy wariant został również wykryty w dziewięciu próbkach w stolicy kraju Delhi.

Sekwencjonowanie genomu i analiza próbek ze stanu Maharasztra wykazały mutacje w wirusie, które nie pasują do wcześniej skatalogowanych tzw. niepokojących wariantów (VOC – ang. variants of concern) – przekazało ministerstwo zdrowia w oświadczeniu.

Maharasztra to jeden z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa stanów w Indiach, ale ministerstwo przekazało, że nie jest jasne, czy nowy wariant powoduje wzrost zakażeń tylko w tym stanie czy też w innych regionach kraju.

– Chociaż tzw. niepokojące warianty i nowy podwójnie zmutowany wariant zostały znalezione w Indiach, nie zostały one wykryte w takiej liczbie, żeby móc ustalić bezpośredni związek lub wyjaśnić szybki wzrost nowych przypadków zakażenia w niektórych stanach – poinformował resort, nie ujawniając więcej szczegółów.

Indie zgłosiły już kilka przypadków wariantu, który po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii, jak również te, które po raz pierwszy znaleziono w RPA i Brazylii.

Jak poinformowano w środę w ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 47 262 nowe infekcje koronawirusem – najwięcej od początku listopada. Ogółem do tej pory w tym kraju zdiagnozowano ponad 11,7 mln przypadków zakażenia. Tylko USA i Brazylia mają większą liczbę przypadków – odpowiednio ponad 29,9 mln i ponad 12.3 mln. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 w Indiach w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła do 275. To najwięcej w tym roku. Ogólna liczba zgonów w związku z COVID-19 zwiększyła się do 160 441 – wynika z danych rządowych.

Tymczasem kilka stanów ogłosiło zakaz dużych zgromadzeń przed hinduistycznym świętem Holi w ten weekend. Zaalarmowany przez wzrost zachorowań rząd federalny ogłosił, że rozszerza ogólnokrajową kampanię szczepień, aby objąć nią wszystkich powyżej 45. roku życia, i zaapelował do obywateli, aby się szczepili. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email