Indie: Ponad 403 tys. zakażeń koronawirusem, znów ponad 4 tys. zgonów

Indie: Ponad 403 tys. zakażeń koronawirusem, znów ponad 4 tys. zgonów
Fot. Pixabay

W ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 403 738 zakażeń koronawirusem, znów zmarło ponad 4 tys. osób – podały w niedzielę indyjskie władze. Po raz pierwszy od początku pandemii liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 4 tys. w sobotę.

Liczba wszystkich osób zakażonych sięgnęła 22,3 mln. W ciągu ostatnich 24 godzin 4092 osób zmarło na COVID-19. Dwunasty dzień z rzędu liczba zmarłych przekracza 3 tys. Wiele indyjskich stanów wprowadziło już lockdown lub surowe restrykcje epidemiczne. W niedzielę w Delhi i północnym stanie Uttar Pradeś przedłużono obowiązujący lockdown i godzinę policyjną do 17 maja.

Jednak Indyjskie Stowarzyszenie Medyczne wezwało rząd do wprowadzenia „całkowitego, dobrze zaplanowanego i zapowiedzianego z uprzedzeniem” lockdownu w całym kraju, zamiast „sporadycznych nocnych godzin policyjnych”.

Premier Indii Narendra Modi jest krytykowany za zezwolenie na masowy udział w świętach religijnych oraz organizowanie tłumnych wieców wyborczych, mimo iż liczba zakażeń koronawirusem rośnie systematycznie od dwóch miesięcy – pisze Reuters.

Eksperci podkreślają, że dane dotyczące liczby zakażeń w Indiach są zdecydowanie zaniżone, a tymczasem rozwój pandemii w tym kraju przekłada się już na wzrost liczby zakażeń w sąsiednim Bangladeszu, gdzie wkrótce zabraknie szczepionek – podaje Associated Press.

Mimo iż Indie są największym na świecie producentem szczepionek na COVID-19, kraj nie nadąża teraz ani z ich dystrybucją ani z produkcją, by móc zahamować rozwój epidemii, która szczególnie szybko rozprzestrzenia się na południu.

System opieki medycznej jest na skraju wydolności, brakuje miejsc w szpitalach, leków i tlenu medycznego. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email