Indie: Po ponad półtora roku zamknięcia kraj otwiera się dla zagranicznych turystów

Indie: Po ponad półtora roku zamknięcia kraj otwiera się dla zagranicznych turystów
Fot. Pixabay

Od piątku do Indii mogą wjeżdżać w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 zagraniczni turyści przybywający do tego kraju lotami czarterowymi. Z powodu pandemii granice Indii były zamknięte dla turystów od marca 2020 r., gdy w kraju wprowadzono pierwszy lockdown.

Turyści lecący regularnymi lotami będą mogli przybywać do Indii od 15 listopada.

Nie jest jasne, czy przybywający na wypoczynek obcokrajowcy będą musieli poddawać się kwarantannie. Na pewno muszą być w pełni zaszczepieni i mieć aktualny, wykonany maksymalnie 72 godziny przed lotem, negatywny test na obecność koronawirusa – informuje Reuters.

Zapowiedziane już wcześniej przez rząd łagodzenie obostrzeń na granicach Indii jest efektem zmniejszającej się liczby infekcji koronawirusem i postępu kampanii szczepień. W tym tygodniu każdego dnia wykrywano średnio 17,4 tys. nowych zakażeń, podczas gdy w szczycie wiosennej fali epidemii w maju było ich ponad 400 tys. – wynika z zestawienia Reutersa.

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło już blisko 70 proc. uprawnionych do tego w Indiach osób – dodaje agencja.

Otwarcie granic dla zagranicznych turystów zbiega się z okresem indyjskich świąt, które tradycyjnie łączą się z częstszymi podróżami po kraju. Budzi to obawy władz medycznych o ponowny wzrost liczby infekcji.

W 2020 r. Indie odwiedziło 2,74 mln zagranicznych turystów, w 2019 r. było ich blisko 11 mln – podają oficjalne dane rządowe. Sektor turystyczny odpowiada za 7 proc. indyjskiego PKB i daje zatrudnienie milionom Indusów. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email