Igrzyska w cieniu wojny. Polacy bez medalu

Pekin gościł paraolimpijczyków. Igrzyska rozpoczęły się tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. Militarny atak miał też swoje konsekwencje w świecie sportu – również paraolimpijskiego. Sportowcy z Rosji i Białorusi nie wzięli bowiem udziału w sportowej rywalizacji. Polacy wracają ze stolicy Chin bez medalu.

Polskę reprezentowało 11 osób. Początkowo nominację olimpijską dostało 8 sportowców, jednak jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przydzielił naszej reprezentacji trzy dzikie karty.

Dwie osoby reprezentowały Polskę w paranarciarstwie alpejskim: to Igor Sikorski i Andrzej Szczęsny.

Najliczniejsza grupa sportowców to przedstawiciele parabiatlonu i paranarciarstwa. Tu o medale walczyli: Iweta Faron, Piotr Grabowski (z przewodnikiem Jakubem Twardowskim), Monika Kulka, Krzysztof Plewa oraz Witold Skupień, który niedawno wywalczył srebrny medal podczas MŚ w Lillehammer.

Na igrzyska paraolimpijskie poleciał także Wojciech Taraba, który wystartował w parasnowboardzie.

Wśród tych, którzy otrzymali dzikie karty znaleźli się zawodnicy z niepełnosprawnością wzroku: Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg, Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą, oraz Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem. Reprezentowali oni Polskę w paranarciarstwie biegowym i parabiathlonie.

W żadnym ze startów Biało-Czerwoni nie wywalczyli medalu. Pięcioro naszych sportowców debiutowało na imprezie sportowej tej rangi. Najbliżej medalu była Iweta Faron (5. Miejsce w parabiatlonowym sprincie) i Witold Skupień (5. miejsce w paranarciarskim biegu długim techniką klasyczną).

Najwięcej medali zdobyli gospodarze. Sportowcy z Chin wywalczyli aż 61 krążków (18 złotych, 20 srebrnych, 23 brązowe). Tuż za nimi w klasyfikacji medalowej znalazła się Ukraina – dorobek to 29 medali (11 złotych, 10 srebrnych, 8 brązowych). Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajęli Kanadyjczycy, którzy sięgali po medale 25 razy (8 złotych, 6 srebrnych, 11 brązowych).

Teraz czas na Europę. Najbliższe Zimowe Igrzyska Praolimpijskie odbędą się we Włoszech (Mediolan i Cortina d’Ampezzo) w 2026 roku. Z kolei najbliższe letnie igrzyska paraolimpijskie to rok 2024 i Paryż.