Igrzyska paraolimpijskie za 40 dni. Kto będzie reprezentował nasz kraj?

Igrzyska paraolimpijskie za 40 dni. Kto będzie reprezentował nasz kraj?
Fot. Jerzy Olszewski / MKDNiS

W czwartek w sali konferencyjnej COS Torwar uroczyście ogłoszono listę reprezentantów, którzy w Tokio będą rywalizować podczas Igrzysk Paraolimpijskich. Od 24 sierpnia do 5 września o medale powalczy 89 sportowców z naszego kraju.

– Bardzo gorąco chciałbym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że możemy podróżować na kolejne igrzyska paraolimpijskie i reprezentować Polskę w walce o medale paraolimpijskie. Serdecznie dziękuję wszystkim zawodnikom, ich trenerom, działaczom klubowym, tam gdzie na co dzień prowadzone są zajęcia sportowe, gdzie przygotowują się i wykuwane są te sportowe talenty – mówił Łukasz Szeliga. – Dziękuję także wszystkim współpracownikom instytucji, którymi zarządzam: pracownikom biura Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, a także Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. A na koniec bardzo dziękuję Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, to są rządowe agendy, które zawsze są z nami, oraz coraz liczniejszej grupie partnerów, sponsorów, którzy są z nami i bez których nie moglibyśmy się rozwijać – dodał.

– To jest wielki honor być tutaj z państwem 40 dni przed startem igrzysk. To ostatni etap przygotowania, można powiedzieć, że to już ten etap specjalistycznego przygotowania. Jesteście sportowcami, jesteście profesjonalistami, przede wszystkim dziękuję za pracę, dziękuję za wasz wysiłek, mówię to do sportowców, trenerów, sztabu, działaczy, bo to jest praca zespołowa – zaznaczył obecny na dzisiejszej uroczystości wicepremier, minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński. – W tym roku mamy 89 reprezentantów w 12 dyscyplinach, mimo że nie było łatwo. Ten rok, ostatni rok, rok pandemiczny, spowodował wiele perturbacji, ale olimpijczycy to są ludzie twardzi, sportowcy to są ludzie twardzi i te przygotowania mogły tak przebiegać jak przebiegały – mimo tych trudności – jak najlepiej – dodał.

Podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 o medale powalczy 89 sportowców:

  • tenis na wózkach: Kamil Fabisiak, Piotr Jaroszewski
  • parawioślarstwo: Michał Gadowski, Jolanta Majka
  • parałucznictwo: Łukasz Ciszek, Milena Olszewska
  • parastrzelectwo sportowe: Emilia Babska, Filip Rodzik, Szymon Sowiński
  • podnoszenie ciężarów: Justyna Kozdryk, Grzegorz Lanzer, Paulina Przywecka-Puziak, Sławomir Szymański, Mariusz Tomczyk, Marzena Zięba
  • paraszermierka: Adrian Castro, Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Patrycja Haręza, Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Grzegorz Pluta
  • parakolarstwo: Krystian Gieda, Renata Kałuża, Justyna Kiryła, Marcin Polak, Dominika Putyra, Rafał Szumiec, Rafał Wilk
  • parapływanie: Jacek Czech, Przemysław Drąg, Michał Golus, Igor Hrehorowicz, Oliwia Jabłońska, Wojciech Makowski, Joanna Mendak, Alan Ogorzałek, Kamil Otowski
  • paratenis stołowy: Dorota Bucław, Patryk Chojnowski, Maksym Chudzicki, Rafał Czuper, Piotr Grudzień, Tomasz Jakimczuk, Rafał Lis, Krystian Łysiak, Maciej Nalepka, Natalia Partyka, Karolina Pęk, Krzysztof Żyłka
  • parabadminton: Bartłomiej Mróz
  • parakajakarstwo: Katarzyna Kozikowska, Kamila Kubas, Mateusz Surwiło, Jakub Tokarz.
  • paralekkoatletyka: Barbara Bieganowska-Zając, Krzysztof Ciuksza, Michał Derus, Justyna Franieczek, Michał Głąb, Bartosz Górczak, Robert Jachimowicz, Alicja Jeromin, Jagoda Kibil, Lucyna Korobys, Piotr Kosewicz, Aleksander Kossakowski, Michał Kotkowski, Faustyna Kotłowska, Róża Kozakowska, Karolina Kucharczyk, Maciej Lepiato, Mirosław Madzia, Klaudia Maliszewska, Łukasz Mamczarz, Joanna Mazur, Joanna Oleksiuk, Mateusz Owczarek, Tomasz Pauliński, Daniel Pek, Marta Piotrowska, Rafał Rocki, Janusz Rokicki, Maciej Sochal, Lech Stoltman, Tomasz Ściubak, Renata Śliwińśka, Bartosz Tyszkowski, Marek Wietecki.

Podczas ceremonii otwarcia chorążym reprezentacji Polski będzie Joanna Mendak i Maciej Lepiato. W trakcie ceremonii zakończenia zaszczytu tego dostąpi Bartłomiej Mróz, który na igrzyskach paraolimpijskich wystąpi po raz pierwszy.

– Za nami pięć lat ciężkiej pracy, każdy z nas nie może się doczekać startu na igrzyskach, dla każdego z nas będzie to spełnienie marzeń – mówiła podczas dzisiejszej prezentacji Oliwia Jabłońska wicemistrzyni paraolimpijska z Londynu.

– To będą igrzyska w dobie pandemii, więc wszyscy zdajemy sobie sprawę z restrykcji i z tego, co tam się może dziać. Ja życzę wszystkim paraolimpijczykom i olimpijczykom bardzo dużo zdrowia i samych negatywnych testów covidowych – mówił z kolei Adrian Castro, który wywalczył brąz podczas igrzysk w Rio de Janerio. – Szermierka otwiera harmonogram igrzysk paraolimpijskich i liczę na to, że polska szabla da takie mocne uderzenie na początek, i że to będą bardzo dobre igrzyska dla Polaków – dodał.

Transmisje „na żywo” i obszerne relacje z igrzysk paraolimpijskich dostępne będą w TVP Sport.

– Ponad 100 godzin transmisji „na żywo”. Będziemy chcieli pokazać wszystkie medale i wszystkie występy naszych reprezentantów. Oczywiście, proszę pamiętać o tym, że paraigrzyska nie są pokazywane w taki sposób jak igrzyska olimpijskie i nie zawsze ten sygnał jest produkowany ze wszystkich występów, ale dlatego wysyłamy trzy ekipy reporterskie, w tym Sylwię Michałowską znaną z programu „Pełnosprawni” i postaramy się również kamerami reporterskimi pokazać te medale – przekazał dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski. – Poza tym codzienne podsumowanie dnia w TVP Sport w prie-time’ie między 18:00 a 20:00, znakomity czas antenowy, program ok. półgodzinny, gdzie będzie takie podsumowanie tego, co wydarzyło się przez cały dzień, „Kronika igrzysk paraolimpijskich w TVP 1 tuż przed samym Teleexpresem, więc znowu znakomity czas antenowy i znów możliwość pokazania jak wielkimi bohaterami jesteście. Oczywiście nie rezygnujemy też z programu „Pełnosprawni”, gdzie będziemy też podsumowywać wszystko, co się działo, a poza tym telewizja, podobnie jak sportowcy, też musi się przygotować do wielkich wyzwań, dlatego podjęliśmy pewne bezprecedensowe działania, zaprosiliśmy bardzo szerokie grono ekspertów i fachowców od sportu paraolimpijskiego, którzy brali udział w specjalnym szkoleniu logopedycznym, telewizyjnym, żeby jak najlepiej i w jak najlepszym, najciekawszym stopniu te paraigrzyska pokazać – dodał szef sportu w TVP.

 Temat igrzysk będzie także szeroko omawiany i relacjonowany na antenie Polskiego Radia, gdzie nie zabraknie codziennych relacji z aren sportowych w Tokio.

Print Friendly, PDF & Email