Idą święta – podziel się jedzeniem

Idą święta – podziel się jedzeniem
Fot. Przemysław Kozłowski

Zaczęła się gorączka przedświątecznych zakupów, podczas której bywa, że nasze lodówki zaczynają aż puchnąć od gromadzonej w nich żywności. Nadmiar pewnie wyląduje w psich miskach i pojemnikach na odpady bio. Nie pozwólmy na to – podzielmy się jedzeniem, oddając je do lodówek społecznych.

W Polsce marnuje się rocznie około 4,8 mln ton żywności. Średnio w polskich domach w każdej sekundzie do kosza trafia 92 kg jedzenia, ale duża część tego marnotrawstwa przypada na okres świąt Bożego Narodzenia – wtedy w kubłach na odpady bio ląduje 3 razy więcej niezjedzonych przysmaków. W tym samym czasie wiele osób zastanawia się, co oprócz sianka pod obrusem postawić na stole – 1,6 mln Polaków żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, dysponując miesięcznie na utrzymanie kwotą mniejszą niż 600 zł.

Nie musi tak być. Jeśli już rozpędziliśmy się ze świątecznymi zakupami, oddajmy część potrzebującym.

– Dzielenie się z innymi zawsze przynosi radość. Jedną z takich form dzielenia się jest korzystanie z lodówek społecznych. W tej chwili mamy w Gdyni takie lodówki dwie – na Obłużu i na Dąbrowie. Osoby, które mają nadwyżkę jedzenia mogą je zostawiać w tych lodówkach, a tam korzystają z tego jedzenia potrzebujący. Dzięki temu z jednej strony wspieramy osoby, które naprawdę tego potrzebują, z drugiej nie dopuszczamy do tego, by jedzenie się marnowało, a to z kolei jest ważne dla klimatu. Serdecznie zachęcam gdynian do tego, by taką aktywność podejmowali. Zachęcam też wspólnoty lokalne, organizacje pozarządowe, by tworzyć więcej takich lodówek, bo dzięki temu będziemy wszyscy i ubogaceni dzieleniem się, ale również będziemy przyjaźni dla klimatu – zachęca Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Lodówki społeczne, w których można zostawić nieprzeterminowaną żywność oraz jeśli jest się w potrzebie poczęstować się nią, znajdują się pod adresami:

  • ul. płk. Dąbka 207, przy wejściu do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2
  • ul. Gorczycowa 2e/2, przy wejściu do Fundacji Przedsiębiorcy Pomagają

Jedzenie niezapakowane w oryginalne opakowanie, jak bigos, sałatki, zupy itp. należy przed włożeniem do lodówki szczelnie zapakować w woreczki foliowe, plastikowe pudełka lub słoiki oraz napisać flamastrem datę przygotowania potrawy.

Fundatorem lodówek społecznych na Obłużu (jedna jest przed budynkiem CKZiU, druga w środku) jest radny Miasta Gdyni Jarosław Kłodziński, a prowadzi ją Fundacja Pozytywne Pomorze. Regulamin korzystania z lodówek oraz telefon radnego znajduje się w zakładce jego strony.

Lodówkę społeczną przy ul. Gorczycowej 2e/2 prowadzi Fundacja Przedsiębiorcy Pomagają.

Bank Żywności

Wesprzeć potrzebujących przed świętami (ale i przez cały rok) możemy także przekazując darowiznę do Banku Żywności.

Federacja Polskich Banków Żywności prowadzi co roku Świąteczną Zbiórkę Banków Żywności. 26. edycja zbiórki odbyła się w dniach 25-26 listopada we współpracy ze sklepami Lidl, gdzie ustawiono specjalne kosze na żywność. W tym roku w całym kraju zebrano 260 ton jedzenia, z czego 9 ton w Gdyni.

Ta forma wsparcia już się zakończyła, ale Świąteczna Zbiórka pieniędzy, za które zostaną zakupione produkty dla osób w trudnej sytuacji życiowej, trwa do 26 grudnia. Wpłatę można zrobić poprzez stronę zbiorkazywnosci.pl.

Jeśli prowadzi się firmę spożywczą lub sklep, można również przekazać jedzenie do Banku Żywności. Takie rozwiązanie to nie tylko korzyści ekologiczne: wartość darowizny żywnościowej można odliczyć od kosztów uzyskania przychodu, a darczyńca jest dodatkowo zwolniony z podatku VAT. W zależności od rodzaju podarowanych produktów, trafiają one do magazynu, sklepów społecznych lub bezpośrednio do organizacji charytatywnych, z którymi Bank Żywności współpracuje. Jak zrobić darowiznę można przeczytać na stronie bztrojmiasto.pl/jak-dzialamy-2/#darowizna.

Bank Żywności w Trójmieście prowadzi w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni dwa gdyńskie Sklepy Społeczne „Za Stołem”, w których będący w potrzebie mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w produkty żywnościowe – przy ul. Maciejewicza 11 na Obłużu oraz przy ul. Lotników 86. Więcej informacji, jak uzyskać pomoc w Sklepach Społecznych znajduje się na stronie bztrojmiasto.pl/jak-dzialamy/#sklepy.

Przemysław Kozłowski
Print Friendly, PDF & Email