Hulajnogi nie będą już stanowiły zagrożenia dla osób z niepełnosprawnościami

Hulajnogi nie będą już stanowiły zagrożenia dla osób z niepełnosprawnościami
Fot. nadesłane

Elbląscy radni przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat obowiązujących w 2022 roku za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu.

Do listy, w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym art. 130, dodano również m. in. hulajnogi elektryczne. To dobra wiadomość szczególnie dla osób niewidomych i słabowidzących z Elbląga, które ze względu na pozostawianie hulajnóg w różnych miejscach na chodnikach, wpadały i potykały się o nie, co powodowało ogromne zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Od 2022 r. stawki za usunięcie i przechowywanie hulajnóg będą takie same jak w przypadku roweru lub motoroweru i wynosić będą: 109 zł za usunięcie, 17 zł za każdą dobę przechowywania pojazdu na parkingu strzeżonym, 54 zł za odstąpienie od usunięcia pojazdu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Bezmyślne zostawianie hulajnóg m. in. na ciągach pieszych ,to problem ogólnopolski,, np. w Olsztynie w Urzędzie Miasta przygotowywana została uchwała na podstawie której, od stycznia 2022 r. Straż Miejska i Policja będzie posiadała narzędzia do usunięcia hulajnóg zgodnie z art. 130 Prawa o ruchu drogowym.

Wiosną, przyszłego roku, problem ten prawdopodobnie rozwiąże się samoistnie, bowiem firma wypożyczająca hulajnogi w Elblągu możliwe, że zawiesi swoją działalność.

Print Friendly, PDF & Email