Holandia: Wzrasta aprobata dla rządowej strategii walki z koronawirusem

Holandia: Wzrasta aprobata dla rządowej strategii walki z koronawirusem
Fot. Pixabay

W Holandii rośnie poparcie dla rządowej polityki walki z pandemią COVID-19 – wynika z najnowszego sondażu pracowni I&O Research. Obecnie popiera ją 51 proc. respondentów, pod koniec ubiegłego roku było to 38 proc.

Wraz ze stopniowym łagodzeniem obostrzeń Holendrzy coraz bardziej pozytywnie oceniają, jak rząd premiera Marka Ruttego radzi sobie z pandemią. Potwierdza to badanie I&O Research, z którego wynika, że drugi miesiąc z rzędu rośnie dla niej aprobata mieszkańców Niderlandów.

Pracownia prowadzi reprezentatywne badania dotyczące poparcia dla polityki rządu od marca 2020 roku, czyli od początku kryzysu, wywołanego przez COVID-19.

Początkowo aż 90 proc. respondentów popierało starania rządu, aby ograniczyć skutki pandemii. W miarę utrzymywania się kryzysu ich liczba stopniowo się zmniejszała. W grudniu 2021 roku aprobata spadła poniżej 40 proc. W styczniu br. wzrosła do 45 proc. by obecnie wzrosnąć do 51 procent.

Z ankiety wynika także, że 85 procent badanych chce dalszego luzowania obostrzeń. Jedynie 9 proc. chce ich utrzymania, a 3 proc. uważa, że należy je nawet zaostrzyć.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email