Holandia: Rząd znosi obowiązywanie godziny policyjnej od 28 kwietnia

Holandia: Rząd znosi obowiązywanie godziny policyjnej od 28 kwietnia
Fot. Anna Shvets / Pexels

W Holandii od najbliższej środy zostanie zniesiona godzina policyjna oraz będą otwarte ogródki gastronomiczne. Rząd ogłosił we wtorek luzowanie restrykcji przeciwepidemicznych.

– Od 28 kwietnia robimy ostrożny krok w kierunku przywrócenia normalności – powiedział na początku konferencji prasowej premier Mark Rutte i zapowiedział stopniowe luzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19.

Od przyszłej środy zniesione zostanie obowiązywanie godziny policyjnej. Dotychczas Holendrom nie można było przebywać poza domem od 22:00 do 4:30.

Będzie można również przyjmować w domu dwóch gości w ciągu dnia, a nie jednego jak obecnie.

W godzinach 12:00-18:00 otwarte zostaną ogródki gastronomiczne. Goście muszą jednak siedzieć w odległości minimum półtora metra od siebie. – Rozumiem, że pracownicy cateringu liczyli na więcej – mówił premier. – Przygotowujemy się do kolejnych kroków – uspokajał szef rządu.

Rutte zapowiedział, że od 28 kwietnia nie trzeba już będzie rejestrować się online, aby zrobić zakupy; ten obowiązek zostanie zniesiony.

Przywrócono możliwość zdawania egzaminów na prawo jazdy, a w pogrzebach będzie mogło uczestniczyć 100 a nie 50 osób.

Minister zdrowia Hugo de Jonge zapowiedział podczas konferencji prasowej, że od środy w Holandii zacznie być stosowana szczepionka Janssen (Johnson&Johnson) przeciwko koronawirusowi. Europejska Agencja Leków (EMA) orzekła, że korzyści wynikające ze stosowania preparatu nadal przewyższają możliwe skutki uboczne.

– W zeszłym tygodniu Johnson&Johnson poprosił o tymczasowe zaprzestanie szczepienia. Jednak liczba zgłoszonych skutków ubocznych jest tak bardzo niska, że od jutra zaczniemy stosować tę szczepionkę – poinformował de Jonge.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email