Holandia: Po raz pierwszy od dwóch tygodni wzrosła liczba zakażeń koronawirusem

Holandia: Po raz pierwszy od dwóch tygodni wzrosła liczba zakażeń koronawirusem
Fot. Pixabay

Po raz pierwszy od dwóch tygodni liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 1000. W sobotę zarejestrowano 1146 nowych infekcji. W Groningen na północy przez pomyłkę zaszczepiono 20 osób preparatem firmy AstraZeneca zamiast Moderny.

Dane udostępnione w niedzielę przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) wskazują na rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa w Holandii. Liczba zakażeń w sobotę była ponad dwukrotnie większa niż tydzień temu, kiedy RIVM zgłosił 556 nowych infekcji.

– To czwarty dzień z rzędu, kiedy rośnie liczba zachorowań – sprecyzował instytut. Średnia liczba infekcji w ciągu ostatnich siedmiu dni wynosi obecnie 740, w porównaniu do 651 w ostatnią sobotę.

Najwięcej pozytywnych testów na koronawirusa zgłoszono w sobotę w Amsterdamie (89) oraz w Rotterdamie (77).

Jednocześnie spada liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach. W sobotę było ich 230, a dzień wcześniej 248. Spada także liczba chorych na koronawirusa na oddziałach intensywnej terapii. Jest ich obecnie 102.

Przychodnia publiczna GGD w Groningen poinformowała, że w sobotę przez pomyłkę 20 osobom podano preparat AstraZeneki zamiast Moderny.

– Bardzo żałujemy tego zdarzenia i podjęliśmy środki, aby zapobiec takim incydentom w przyszłości – głosi oświadczenie przygodni. – Poinformowaliśmy o tym lekarzy rodzinnych osób, którym pomyłkowo podaliśmy preparat AstraZeneki – dodano.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email