Holandia: Od 26 czerwca zniesione prawie wszystkie obostrzenia. Premier: Otwieramy kraj

Holandia: Od 26 czerwca zniesione prawie wszystkie obostrzenia. Premier: Otwieramy kraj
Fot. Pixabay

Od 26 czerwca w Holandii zostaną zniesione niemal wszystkie ograniczenia, które obowiązywały w związku z pandemią COVID-19 – ogłosił w piątek premier Mark Rutte. – Otwieramy kraj, oczekiwania się spełniły – podkreślił.

Podczas konferencji prasowej w Hadze szef rządu poinformował, że niska liczba nowych zakażeń, postęp w kampanii szczepień przeciw COVID-19 oraz niskie obłożenie szpitali pozwalają na wykonanie „odważniejszego kroku”.

Jest nim zniesienie obowiązku noszenia maseczek (poza transportem zbiorowym) czy możliwość przyjmowania dowolnej liczby gości w domach. Możliwa będzie też organizacja imprez sportowych, a także zniesiona zostanie rekomendacja pracy zdalnej.

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu zostaną całkowicie zniesione, sklepy będą mogły funkcjonować w normalnych godzinach. Otwarte zostaną kluby nocne i dyskoteki.

– Podczas poprzednich konferencji prasowych często mówiliśmy, że liczymy na bezpieczne i piękne lato. Na szczęście te oczekiwania się spełniły – mówił wyraźnie zadowolony szef rządu.

W komunikacie przekazanym mediom po konferencji prasowej Rutte podkreślił jednak, że „mimo pozytywnych wiadomości wirus nie zniknął, jest on bowiem nieprzewidywalny i wciąż pojawiają się jego nowe warianty, dlatego musimy zachować ostrożność i czujność”.

Minister zdrowia Hugo de Jonge zapowiedział, że od soboty na szczepienia będą mogli się umawiać 18-latkowie.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email