Holandia: Kluby nocne i dyskoteki ponownie zamykane z powodu pandemii

Holandia: Kluby nocne i dyskoteki ponownie zamykane z powodu pandemii
Fot. Pixabay

Po wzroście liczby zakażeń koronawirusem wśród młodych Holendrów część klubów nocnych i dyskotek w Niderlandach ponownie się zamyka. Właściciele obawiają się zakażeń wśród personelu.

Dwa tygodnie temu zniesiono w Holandii prawie wszystkie obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Warunkiem wstępu do klubów nocnych i dyskotek jest posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Media informowały jednak o sytuacjach, kiedy młodzi ludzie byli wpuszczani bez ważnego badania. Prawie jedna trzecia spośród 600 nastolatków, bawiących się w ubiegłym tygodniu w dyskotece w Enschede, zaraziło się koronawirusem.

Od tygodnia w Niderlandach gwałtownie rośnie liczba zakażeń, szczególnie wśród ludzi młodych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował w czwartek, że dzień wcześniej odnotowano aż 3600 pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa.

– Bardzo duża część pozytywnych wyników pochodzi z grupy 18-30 lat. W najwyższych grupach wiekowych, od 50 lat, nie widzimy wzrostu, co oznacza, że szczepienia działają – informował w środę parlamentarzystów Jaap van Dissel, dyrektor RIVM.

Niepokojąco wygląda sytuacja w Amsterdamie. Liczba nowych infekcji podwoiła się w ostatnim tygodniu – od 28 czerwca do 4 lipca. 672 osoby uzyskały pozytywny wynik testu, w porównaniu do 274 infekcji tydzień wcześniej.

Właściciel amsterdamskiego klubu NYX zapowiedział w czwartek, że w ten weekend dyskoteka nie zostanie otwarta. – Robimy wszystko zgodnie z zasadami. Ale po prostu nie odważę się zaryzykować – powiedział Rob de Jong, cytowany przez stołeczny dziennik „Het Parool”.

Podobną decyzję podjął właściciel sąsiedniego baru Exit. Także cztery kafejki w strefie rozrywki w Groningen będą zamknięte na czas nieokreślony – informuje telewizja RTV Noord.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email