Holandia: Kilkadziesiąt biur podróży pozywa MSZ w związku z zaleceniami covidowymi

Holandia: Kilkadziesiąt biur podróży pozywa MSZ w związku z zaleceniami covidowymi
Fot. Pixabay

Kilkadziesiąt biur podróży pozywa do sądu MSZ Holandii. Ich zdaniem resort dyplomacji cały czas zniechęca do podróży zagranicznych ze względu na pandemię COVID-19, co powoduje straty w sektorze turystycznym.

– Domagamy się rzetelnych porad dla podróżujących – napisali w oświadczeniu przedstawiciele biur. Ich zdaniem odradzanie podróży poza granice Unii Europejskiej nie jest już uzasadnione.

– Aktualne porady dotyczące podróży nie uwzględniają ochronnego działania szczepień – argumentują przedstawiciele branży turystycznej i domagają się, aby MSZ w swoich poradach dokonał podziału na rekomendacje dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi i tych, którzy preparatu nie przyjęli.

Firmy turystyczne twierdzą, że ryzyko dla osób zaszczepionych jest minimalne i dlatego powinny one mieć możliwość bezpiecznego podróżowania poza UE. Porady wydane przez MSZ Holandii nie są wiążące, ale mogą zniechęcić podróżnych.

– Pracujemy nad nowymi wytycznymi – poinformowano PAP w biurze prasowym resortu spraw zagranicznych. Urzędnicy w MSZ nie otrzymali jeszcze informacji o pozwie z roszczeniami branży turystycznej.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email