Holandia: Branża gastronomiczna protestuje przeciwko planom dot. nowych obostrzeń epidemicznych

Holandia: Branża gastronomiczna protestuje przeciwko planom dot. nowych obostrzeń epidemicznych
Fot. Pixabay

W Holandii od 25 września, aby odwiedzić restaurację lub bar, konieczne będzie okazanie certyfikatu zaszczepienia przeciwko COVID-19 – wynika z ustaleń rządu, które mają być ogłoszone we wtorek. – To nie jest do zaakceptowania – głosi oświadczenie Koninklijke Horeca Nederland (KHN), organizacji branży gastronomicznej.

Nowa propozycja utrudni i tak niełatwą sytuację branży gastronomicznej – twierdzi KHN. – Można siedzieć obok siebie w pociągu i transporcie publicznym, a jednocześnie wprowadza się nowe bariery dla branży horeca – czytamy w komunikacie organizacji.

Koninklijke Horeca Nederland zauważa, że od 25 września ma zostać zniesiony obowiązek zachowania 1,5 m dystansu, natomiast gastronomiczna będzie podlegać nowym ograniczeniom.

– Jestem naprawdę wściekły, bo to naprawdę nie do przyjęcia, że branża hotelarska musi teraz odgrywać rolę policjanta – twierdzi przewodniczący KHN Rober Willemsen.

Zdaniem organizacji rząd chce wykorzystać nowe regulacje do tego, aby wywrzeć presję na społeczeństwo w celu zwiększenia wskaźnika szczepień.

– Branża hotelarska to salon społeczeństwa, w którym każdy jest mile widziany i powinien czuć się mile widziany – podkreśla KHN. – Dlatego nie akceptuje faktu, że branża gastronomiczna jest „wykorzystywana” do ukrywania nieudanej polityki rządu – dodano.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
Print Friendly, PDF & Email