Hiszpania: Wzbiera piąta fala pandemii. Ostatniej doby zakaziło się 17,3 tys. osób

Hiszpania: Wzbiera piąta fala pandemii. Ostatniej doby zakaziło się 17,3 tys. osób
Fot. Pixabay

W Hiszpanii nasila się piąta fala pandemii COVID-19. Podczas ostatniej doby odnotowano 17,3 tys. zakażeń, czyli najwięcej od lutego. Wzrosła też, do poziomu 277, liczba infekcji przypadających na 100 tys. mieszkańców – poinformował w czwartek resort zdrowia w Madrycie.

W sumie do czwartkowego wieczora w Hiszpanii potwierdzono ponad 3,91 mln zakażeń koronawirusem oraz prawie 81 tys. zgonów. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarło 28 pacjentów chorych na COVID-19.

Jednym z najbardziej doświadczonych regionów kraju jest Katalonia, gdzie – jak podały miejscowe służby medyczne – podczas ostatnich 24 godzin potwierdzono ponad 8 tys. zachorowań na COVID-19.

Resort zdrowia Hiszpanii zapowiedział, że w najbliższym czasie nasili szczepienia wśród młodzieży. Wskazano też na szybko rosnące grono zaszczepionych obywateli, wśród których proces szczepień zakończyło już 20,5 mln osób. Hiszpania ma 47 mln mieszkańców.

Tymczasem w czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o uruchomieniu procedur służących przekazaniu części hiszpańskich rezerw szczepionek krajom rozwijającym się. Pierwsze dostawy preparatów przeciw COVID-19 mają ruszyć w najbliższych dwóch tygodniach.

Wraz z nasileniem się pandemii w czwartek kolejne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii ogłosiły ponowne restrykcje przeciwepidemiczne, m.in. zakaz nocnej działalności placówek rozrywki. Obostrzenia przywrócono m.in. w Katalonii, Kantabrii, Walencji oraz Kastylii i Leon.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email