Hiszpania: Władze szkół w Katalonii z dostępem do listy zaszczepionych uczniów

Hiszpania: Władze szkół w Katalonii z dostępem do listy zaszczepionych uczniów
Fot. Pixabay

Dyrekcje szkół w Katalonii na północnym wschodzie Hiszpanii uzyskały dostęp do listy uczniów zaszczepionych przeciw COVID-19. O umożliwieniu placówkom dostępu do poufnych informacji zdecydował w środę regionalny parlament.

Zgodnie z ustawą przyjętą przez kataloński parlament władze szkolne będą mogły wnioskować do służb medycznych o podanie informacji o uczniach, którzy przebyli szczepienia przeciw koronawirusowi. Jak argumentuje ustawodawca, ma to na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie pandemii COVID-19.

Na podstawie nowego prawa, zatwierdzonego głównie głosami partii separatystycznych, dyrekcje szkół zdobędą też wiedzę dotyczącą pracowników placówek oświatowych, którzy odmówili poddania się szczepieniom przeciw COVID-19.

Jak powiedział podczas głosowania Josep Gonzalez-Cambray, odpowiedzialny w rządzie Katalonii za służby medyczne, nowelizacja przepisów ma „ułatwić szkołom pracę oraz pomóc stosować w nich mniej restrykcyjne przepisy”.

Również w środę rząd wspólnoty autonomicznej Katalonii ogłosił dalsze luzowanie restrykcji epidemicznych w placówkach gastronomicznych oraz miejscach rozrywki i sportu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od piątku przez dwa tygodnie.

Na ich podstawie zniesione zostały m.in. wszelkie limity dotyczące liczby kibiców obecnych na zawodach sportowych. Dotychczas na większości tego typu imprez obowiązywało wypełnienie trybun do maksymalnie 80 proc. miejsc.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email