Hiszpania: W okresie epidemii wzrosła liczba zgłoszeń przypadków przemocy domowej

Hiszpania: W okresie epidemii wzrosła liczba zgłoszeń przypadków przemocy domowej
Fot. Pixabay

W okresie przymusowej izolacji w związku z pandemią COVID-19 w Hiszpanii wzrosła liczba zgłoszeń do służb policyjnych dotyczących przemocy domowej. Ofiary to często kobiety i seniorzy.

Ze statystyk opublikowanych we wtorek przez ministerstwo ds. równouprawnienia Hiszpanii wynika, że w maju 2020 r. w wyniku przemocy domowej zginęły dwie kobiety. To o ponad 50 proc. mniej niż w maju 2019 r. Liczba zgłoszeń telefonicznych dotyczących przemocy domowej w tym okresie była jednak wyższa o 61 proc.

Dziennik „La Vanguardia” przypomniał, że w kwietniu po masowych doniesieniach o wzroście liczby przypadków przemocy domowej, głównie wobec kobiet, regionalny rząd Wysp Kanaryjskich zaproponował, aby prześladowane osoby udawały się do aptek i prosiły o „Maskę-19”. Pod hasłem tym ukrywała się prośba osoby zagrożonej przemocą domową, a każdy pracownik apteki, który usłyszałby taki zwrot, miałby niezwłocznie zadzwonić na policję.

– W kolejnych tygodniach do akcji tej przyłączyły się inne wspólnoty autonomiczne, m.in. Nawarra, Kraj Basków, Kantabria, Andaluzja, a także enklawy Ceuta i Melilla – przypomniał wydawany w Barcelonie dziennik „La Vanguardia”.

Z kolei według madryckiego dziennika „El Mundo” wśród ofiar przemocy domowej w okresie epidemii koronawirusa często byli również seniorzy. Wiosną w Katalonii liczba zgłoszeń w sprawie fizycznego lub psychicznego znęcania się nad osobami w wieku emerytalnym wzrosła o 100 proc.

W prowincji Barcelona tylko w kwietniu, czyli w okresie przymusowej izolacji społecznej, policja potwierdziła 112 przypadków znęcania się nad członkami rodziny w wieku emerytalnym.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email