Hiszpania: U 75 proc. chorych na COVID-19 występują objawy niedożywienia

Hiszpania: U 75 proc. chorych na COVID-19 występują objawy niedożywienia
Fot. Pixabay

U około 75 proc. osób chorych na Covid-19 występują objawy niedożywienia, które są typowe dla przewlekłej choroby nerek (PChN) – wynika z badania ekspertów należących do sześciu hiszpańskich stowarzyszeń medycznych.

Studium, którego wnioski opublikowała we wtorek madrycka agencja Europa Press, dowodzi, że symptomy niedożywienia widoczne są zarówno w pierwszych dniach po zakażeniu koronawirusem, jak również już po podjęciu leczenia.

Hiszpańscy naukowcy odnotowali, że u osób zakażonych koronawirusem, również u tych, u których COVID-19 przebiega bezobjawowo, pojawiają się „zmiany zapalne” mogące nasilić zjawisko niedożywienia organizmu, typowe dla przewlekłej choroby nerek.

PChN jest wieloobjawowym zespołem chorobowym, będącym następstwem zmniejszania się liczby czynnych nefronów wskutek procesu toczącego się w miąższu nerki. Cierpi na nią ponad pół miliarda ludzi na świecie.

Autorzy studium wskazują, że nasilenie się zmian zapalnych w organizmie może prowadzić też u pacjentów z COVID-19 do niedożywienia białkowo-kalorycznego.

Według opublikowanego przez zespół hiszpańskich badaczy studium u ponad 30 proc. osób zakażonych w Hiszpanii koronawirusem odnotowano pojawienie się ostrego uszkodzenia nerek. Schorzenie to znane jest również jako ostra niewydolność nerek.

W opublikowanym we wtorek badaniu brały udział m.in. Hiszpańskie Stowarzyszenie Nefrologiczne (SEN), Hiszpańska Akademia Odżywiania i Dietetyki (AEDN) oraz Hiszpańskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Odżywiania (SEEN).

Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email