Hiszpania: Rząd ujednolici ceny testów antygenowych na COVID-19

Hiszpania: Rząd ujednolici ceny testów antygenowych na COVID-19
Fot. Pixabay

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział w poniedziałek, że kierowany przez niego gabinet ujednolici ceny testów antygenowych na COVID-19. Ogłosił też, że niebawem resort zdrowia sprowadzi leki doustne przeciwko tej chorobie.

W porannym wywiadzie dla radia Cadena Ser Sanchez wyjaśnił, że ujednolicenie ceny testów na COVID-19 pozwoli skuteczniej walczyć z szóstą falą pandemii przechodzącą przez Hiszpanię. – Z powodu nadmiernego zainteresowania testami w okresie świątecznym wzrósł na nie popyt oraz ceny. (…) Teraz ujednolicimy je – zapowiedział premier.

Szef centrolewicowego gabinetu potwierdził też, że niebawem ministerstwo zdrowia Hiszpanii zakupi od koncernu Pfizer 344 tys. dawek doustnego leku przeciwko COVID-19. Transakcja ma zostać zrealizowana do końca stycznia. – Ten antywirusowy lek obniża ryzyko hospitalizacji oraz zgonów o 88 proc. – powiedział Sanchez.

Premier ogłosił też, że w najbliższych dniach zwoła spotkanie z władzami wspólnot autonomicznych Hiszpanii, aby ocenić sytuację w kraju podczas szóstej fali pandemii.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email