Hiszpania: Rząd magazynuje setki milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19

Hiszpania: Rząd magazynuje setki milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Rząd Hiszpanii magazynuje kilkaset milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19. Część z nich kupiono w ostatnich tygodniach w kilku krajach Europy – podał w środę portal Voz Populi, zaznaczając, że uruchamiany właśnie proces podawania trzeciej dawki tylko w nieznacznym stopniu uszczupli te rezerwy.

Z szacunków portalu wynika, że w magazynach nadzorowanych przez hiszpańskie służby medyczne znajduje się nadwyżka co najmniej 120 milionów dawek, które sprowadzono do kraju w ramach kontraktów zawieranych przez Unię Europejską.

Portal wskazuje, że z wyjątkiem jednego kontraktu na sprowadzenie 2,7 mln dawek pochodzących od Sanofi-GSK, rząd premiera Pedra Sancheza odmawia podawania zarówno informacji od kogo kupuje szczepionki oraz ile ich sprowadza do kraju.

Z wtorkowego raportu ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że w tym 47-milionowym kraju co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 79 proc. populacji, a dwie – 76,1 proc.

Jak wskazują komentatorzy dziennika „El Mundo”, część magazynowanych szczepionek centralne władze medyczne przekazały w ostatnich dniach regionom do zaszczepienia osób, które otrzymają trzecią dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi.

Wśród szczepionych trzecią dawką mieszkańców Hiszpanii są głównie osoby po przeszczepach organów oraz podopieczni domów spokojnej starości. W środę na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu ruszyły pierwsze masowe szczepienia trzecią dawką seniorów mieszkających w ośrodkach opiekuńczych stołecznej aglomeracji.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email