Hiszpania: Resort zdrowia ogłosił przyjęcie rekordowego ładunku szczepionek

Hiszpania: Resort zdrowia ogłosił przyjęcie rekordowego ładunku szczepionek
Fot. Pixabay

Hiszpania odbierze w pierwszym tygodniu czerwca około 4,6 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, podało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Władze resortu twierdzą, że będzie to rekordowy ładunek przyjęty przez hiszpańskie służby medyczne w ciągu jednego tygodnia.

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias sprecyzowała, że dotychczas do tego kraju dostarczono łącznie 28 mln dawek szczepionek, z których zdecydowana większość została już wykorzystana do szczepień.

– Dzięki zwiększeniu rytmu szczepień już w pierwszej połowie czerwca będziemy mieć w kraju 10 mln osób całkowicie zaszczepionych – powiedziała Carolina Darias.

Szefowa służb medycznych 47-milionowej Hiszpanii wskazała, że do piątkowego wieczora jedną dawkę szczepionki przyjęło 17,7 mln osób, a dwie – 8,8 mln.

Zdecydowana większość obywateli Hiszpanii została zaszczepiona preparatami dostarczonymi przez spółki Pfizer i AstraZeneca. Dwie pozostałe szczepionki używane w Hiszpanii to produkty firm Moderna oraz Johnson & Johnson.

W sobotnim komunikacie resort zdrowia Hiszpanii ogłosił, że w najbliższym czasie do szczepień w tym kraju powinny zostać dopuszczone cztery inne preparaty. Potwierdził, że uruchomione zostały już procedury do zatwierdzenia szczepionek CureVac, Novavax, a także Sanofi i Valneva.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email