Hiszpania: Regiony wprowadzają nakaz posiadania paszportu COVID-19

Hiszpania: Regiony wprowadzają nakaz posiadania paszportu COVID-19
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Już cztery wspólnoty autonomiczne Hiszpanii ogłosiły obowiązek posiadania paszportu Covid-19 w pomieszczeniach publicznych, np. lokalach gastronomicznych czy placówkach opiekuńczych. Ostatni region, który wprowadził taki przepis to Katalonia – poinformował we wtorek dziennik “El Mundo”.

Wydawana w Madrycie gazeta podała, że do wtorkowego popołudnia w Katalonii, na Balearach oraz w Galicji wejście do placówek gastronomicznych i rozrywkowych wieczorem wiąże się z koniecznością posiadania dokumentu potwierdzającego pełne zaszczepienie przeciwko koronawirusowi, negatywnego testu lub zaświadczenia lekarskiego o przebyciu Covid-19.

Paszport sanitarny wymagany jest też od osób odwiedzających domy opieki i placówki medyczne.

„El Mundo” przypomniał, że w poniedziałek rząd Wysp Kanaryjskich potwierdził konieczność posiadania paszportu Covid-19 przez osoby przybywające na ten archipelag. Przepis ten zacznie obowiązywać od 1 grudnia.

Tymczasem w środę rząd Hiszpanii zaproponował regionom ograniczenie godzin pracy lokali gastronomicznych i rozrywkowych na terenie tych wspólnot, w których notowany jest najwyższy wzrost infekcji koronawirusem.

W poniedziałek ministerstwo zdrowia Hiszpanii ogłosiło, że w ciągu 72 godzin nastąpił największy tej jesieni wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Pomiędzy piątkowym a poniedziałkowym popołudniem wykryto prawie 16 tys. infekcji.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email