Hiszpania: Regiony przywracają restrykcje przeciwepidemiczne

Hiszpania: Regiony przywracają restrykcje przeciwepidemiczne
Fot. Pixabay

Władze Nawarry i Galicji, w północnej Hiszpanii, ogłosiły w piątek wprowadzenie nowych restrykcji sanitarnych wraz z nasileniem się pandemii w tych regionach. Innymi wspólnotami, które mają niebawem ogłosić obostrzenia są Walencja, Katalonia i Murcja, na wschodzie kraju.

Jak podał w piątek rząd Nawarry, wprowadzenie restrykcji sanitarnych wynika z orzeczenia wyższego sądu tego regionu (TSJN), który nakazał przedstawianie paszportu COVID-19 w restauracjach oraz lokalach nocnej rozrywki.

Zgodnie z piątkowym orzeczeniem sądu regionu Nawarry pomiędzy 27 listopada a 6 stycznia nakaz posiadania tego dokumentu będzie dotyczył również uczestników imprez, podczas których przewidziana jest konsumpcja.

Przywrócenie restrykcji ma zdaniem władz Nawarry ochronić populację regionu przed masowym wzrostem zakażeń w okresie świąt bożonarodzeniowych.

W piątek również rząd wspólnoty autonomicznej Galicji potwierdził, że wyższy sąd tego regionu (TSXG) zatwierdził nakaz korzystania z paszportu COVID-19 przy odwiedzaniu pacjentów w szpitalach. Dokument ten będzie wymagany od wszystkich osób powyżej 12. roku życia.

Odpowiedzialny w Galicji za służby medyczne Julio Garcia Comesana ogłosił w piątek, że z powodu szybko rosnącej liczby nowych zakażeń region ten uruchamia „masowe szczepienia” dodatkowymi dawkami preparatów przeciw COVID-19.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email