Hiszpania: Podczas pandemii pracodawcy stronią od zawierania umów długoterminowych

Hiszpania: Podczas pandemii pracodawcy stronią od zawierania umów długoterminowych
Fot. Pixabay

W okresie pandemii COVID-19 pracodawcy w Hiszpanii stronią od zawierania długoterminowych umów o pracę z pracownikami, wynika z opublikowanych w poniedziałek danych ministerstwa pracy i gospodarki społecznej w Madrycie.

Cytujący resort portal Voz Populi wskazał, że blisko 40 proc. podpisywanych pomiędzy styczniem a sierpniem 2021 r. umów o pracę w Hiszpanii stanowiły kontrakty krótkoterminowe na pracę dorywczą, zawierane zazwyczaj na okres godzin lub kilku dni.

Resort pracy odnotował, że w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2021 r. w Hiszpanii zawartych zostało 467 tys. kontraktów krótkoterminowych.

Według szacunków ministerstwa zjawisko unikania przez pracodawców zawierania z załogą umów na nieokreślony czas pracy najbardziej było widoczne w sierpniu. Wśród wszystkich zawieranych w tym miesiącu kontraktów umowy na czas nieokreślony stanowiły zaledwie 8,4 proc.

– Taki odsetek jest jednym z najniższych w historii (Hiszpanii – PAP) – napisał w poniedziałek Voz Populi, zaznaczając, że pracodawcy w okresie koronakryzysu coraz rzadziej chcą wiązać przyszłość swojej firmy z pracownikami.

W sierpniu br. w 47-milionowej Hiszpanii zatrudnionych na podstawie umów o pracę było blisko 12 mln osób.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email