Hiszpania: Po blisko roku otwierane są dyskoteki i nocne lokale

Hiszpania: Po blisko roku otwierane są dyskoteki i nocne lokale
Fot. Pixabay

Po blisko roku obowiązywania zakazów sanitarnych dotyczących pracy dyskotek oraz innych lokali nocnej rozrywki, większość wspólnot autonomicznych Hiszpanii w poniedziałek otwiera tego typu placówki. Będą one mogły funkcjonować zazwyczaj do godziny 3:00.

Jak poinformował rząd regionu Madrytu, luzowanie restrykcji w sprawie funkcjonowania placówek nocnej rozrywki to rezultat ubiegłotygodniowego spotkania Komitetu ds. Zdrowia Publicznego. Organ ten, w skład którego wchodzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia Hiszpanii oraz regionalnych władz medycznych, podejmuje decyzje dotyczące znoszenia obostrzeń przeciwepidemicznych.

Według zatwierdzonych przepisów liczba osób, które jednocześnie mogą wejść do nocnych lokali została uzależniona od liczby zakażeń koronawirusem w określonym regionie. Zazwyczaj warunkiem pracy tych obiektów jest redukcja liczby miejsc wewnątrz placówki o 50 proc. oraz o 25 proc. w ogródkach restauracyjnych. Konieczne jest też noszenie masek przez klientów i pracowników placówki, a także zachowanie półtorametrowego dystansu pomiędzy stolikami.

W Katalonii zgodnie z obowiązującymi od poniedziałku przepisami, nocne bary, dyskoteki oraz inne tego typu placówki będą mogły być otwarte do 3:30. To jedna z najbardziej wydłużonych przez służby sanitarne godzin pracy tych lokali w Hiszpanii.

Najbardziej liberalne są władze wspólnoty autonomicznej Murcji, na południowym wschodzie, które zgodziły się, aby dyskoteki i inne nocne lokale pracowały do 6:00.

Z kolei najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w Galicii, na północnym zachodzie, gdzie otwarcie nocnych lokali przewidziano dopiero od 1 lipca. Po tym terminie dyskoteki i nocne bary będą mogły funkcjonować jedynie do godziny 1:00.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email