Hiszpania: Ogniska COVID-19 w szpitalach i domach seniorów pomimo szczepień

Hiszpania: Ogniska COVID-19 w szpitalach i domach seniorów pomimo szczepień
Fot. Pixabay

Pomimo zakończonej w Hiszpanii w styczniu fazy priorytetowych szczepień przeciwko COVID-19 przybywa ognisk zakażenia w szpitalach oraz w domach seniorów, wynika z danych regionalnych służb medycznych.

Cytujący je w czwartek dziennik „El Mundo” odnotowuje, że jedno z największych ognisk wystąpiło w ostatnich dniach w domu spokojnej starości w andaluzyjskim mieście Chiclana de la Frontera, na południu. Dotychczas zmarły tam 22 osoby, a około 80 zostało zainfekowanych.

W czwartek rano potwierdzono też blisko 40 infekcji w ośrodku dla seniorów na przedmieściach Ciudad Real, w regionie Kastylia-La Mancha, w centrum kraju. Tam również w styczniu przeprowadzono szczepienia przeciwko COVID-19.

Pomimo szczepień ogniska koronawirusa pojawiają się także w hiszpańskich szpitalach, w których również zakończono szczepienia w styczniu. Bardzo trudna sytuacja występuje w szpitalu w Vigo, na północnym zachodzie, gdzie potwierdzono już prawie 90 infekcji SARS-CoV-2.

Tymczasem, jak szacuje ministerstwo zdrowia Hiszpanii, do środowego wieczora liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła w całym kraju poziom 60 tys. Resort oszacował, że tylko podczas ostatnich 24 godzin zmarło 565 osób.

Służby medyczne Hiszpanii wskazują, że po rekordowej dynamice dobowych zakażeń w styczniu, na początku lutego systematycznie spada poziom infekcji przypadających na 100 tys. obywateli. W środę wieczorem wynosił on 815 przypadków.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email