Hiszpania: Obywatele nie będą mogli pozywać państwa wz. z przymusową izolacją społeczną

Hiszpania: Obywatele nie będą mogli pozywać państwa wz. z przymusową izolacją społeczną
Fot. Pixabay

Mieszkańcy Hiszpanii nie będą mogli pozywać państwa i domagać się odszkodowania za przymusową izolację społeczną obowiązującą w związku pandemią, wynika z decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie. W środę orzekł on, że decyzja o nakazie pozostawania obywateli w domach została podjęta niezgodnie z ustawą zasadniczą.

Wprawdzie w opublikowanym w czwartek krótkim uzasadnieniu decyzji TK zapowiedział, że „w najbliższych dniach przedstawi pełne uzasadnienie werdyktu”, ale cytujące całość orzeczenia hiszpańskie media wskazują, że Trybunał zablokował możliwość zaskarżenia państwa z powodu wprowadzenia izolacji społecznej.

Dziennik „El Independiente”, który miał dostęp do orzeczenia TK, twierdzi, że zgodnie z decyzją sędziów obywatele będą mogli domagać się zwrotu wystawionych im mandatów, a ci, którzy ich jeszcze nie zapłacili nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

– Trybunał Konstytucyjny postanowił, że niezgodność z ustawą zasadniczą wprowadzonego prawa (o izolacji społecznej – PAP) nie umożliwi jednak dochodzenia odszkodowań od państwa – napisał dziennik.

W środowym orzeczeniu sędziowie TK wskazali, że rząd Pedro Sancheza nie powinien ogłaszać przymusowej izolacji społecznej w formie stanu zagrożenia epidemicznego.

Wprowadzony w połowie marca 2020 r. przez rząd stan zagrożenia epidemicznego został zatwierdzony przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii 25 marca 2020 r.

Zgodnie z przyjętymi przepisami obywateli zobowiązano do pozostania w domach. Wyjątek stanowiły osoby udające się do pracy, lekarza, banku lub w celu zrobienia zakupów podstawowych dóbr konsumpcyjnych.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email