Hiszpania: 80 proc. mieszkańców domów seniora ma przeciwciała koronawirusa

Hiszpania: 80 proc. mieszkańców domów seniora ma przeciwciała koronawirusa
Fot. Pixabay

Około 80 proc. seniorów mieszkających w domach spokojnej starości na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu ma przeciwciała koronawirusa – wynika ze studium przeprowadzonego przez regionalne służby medyczne.

Jak poinformował odpowiedzialny za służby medyczne madryckiej wspólnoty autonomicznej Antonio Zapatero, cytowany w poniedziałek przez dziennik „ABC”, odsetek podopiecznych tych placówek mających przeciwciała stanowi dużą niespodziankę.

– To pierwsze takie badanie, które dotychczas nie zostało przeprowadzone jeszcze w żadnej części świata – powiedział Zapatero, dodając, że ostateczny raport ze studium gotowy będzie we wrześniu.

Z badania, w którym udział wzięli m.in. eksperci państwowego ośrodka badawczego CSIC, wynika, że na terenie domów seniora aglomeracji stołecznej notowany jest wysoki, sięgający 80 proc. odsetek osób, które mają przeciwciała koronawirusa.

Przeprowadzone na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu studium będzie stanowiło część większego badania dotyczącego wpływu epidemii koronawirusa na podopiecznych hiszpańskich domów spokojnej starości.

Agencja Europa Press przypomina, że CSIC bierze udział w studium, prowadzonym też poza wspólnotą Madrytu, które docelowo obejmie pozostałe hiszpańskie regiony. Jego zadaniem jest wykazanie wpływu epidemii na podopiecznych domów spokojnej starości.

Badanie prowadzone jest pod nazwą Branyas, od nazwiska 113-letniej Marii Branyas Morera z katalońskiej miejscowości Olot, w prowincji Gerona, w północno-wschodniej Hiszpanii. Ta najstarsza mieszkanka tego kraju okazała się również najstarszą osobą na świecie, która przetrwała infekcję koronawirusem.

Dziennik „ABC” szacuje, że wśród ponad 28 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa, podawanych oficjalnie przez służby medyczne Hiszpanii, potwierdzono już ponad 20 tys. zgonów podopiecznych domów spokojnej starości.

Marcin Zatyka
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email