Hiszpania: 703 sprawy dotyczące zaniedbań w domach seniora podczas pandemii

Hiszpania: 703 sprawy dotyczące zaniedbań w domach seniora podczas pandemii
Fot. Pixabay

Hiszpański wymiar sprawiedliwości prowadzi 703 sprawy dotyczące zaniedbań w domach spokojnej starości, które miały przyczynić się do tworzenia ognisk zakażenia i do zgonów podopiecznych w tych placówkach, wynika z informacji prokurator generalnej Dolores Delgado.

Podczas wtorkowej sesji hiszpańskiego Senatu Dolores Delgado wyjaśniła, że wśród spraw sądowych są zarówno procesy uruchomione przez osoby indywidualne, jak też przez pozwy zbiorowe złożone przez członków rodzin podopiecznych domów seniora zmarłych na COVID-19.

Prokurator Delgado wyjaśniła, że blisko 300 innych spraw – dotyczących zaniedbań wskutek, których doszło do zgonów seniorów zainfekowanych w domach opiekuńczych – zostało umorzonych przez hiszpański wymiar sądowniczy.

Według danych służb medycznych Hiszpanii wśród 67 tys. osób zmarłych do wtorku z powodu COVID-19 podopieczni domów spokojnej starości stanowią blisko połowę.

Tymczasem podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie rzecznik rządu Maria Jesus Montero potwierdziła, że w kraju notowany jest znaczący spadek zakażeń przypadających na 100 tys. obywateli. Wskazała, że jest on już bliski poziomu 250 infekcji.

– Epidemia słabnie, ale nie znaczy to, że powinniśmy teraz rozluźniać obostrzenia – powiedziała rzecznik rządu, zastrzegając, że restrykcje epidemiczne zostaną zlikwidowane dopiero przy 50 infekcjach na 100 tys. obywateli.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email