Hiszpania: 133 tys. zakażeń ostatniej doby. Regiony przedłużają restrykcje do połowy lutego

Hiszpania: 133 tys. zakażeń ostatniej doby. Regiony przedłużają restrykcje do połowy lutego
Fot. Pixabay

Wraz z wysokim poziomem zakażeń koronawirusem, przekraczającym ostatniej doby 133 tys. przypadków, hiszpańskie wspólnoty autonomiczne zapowiedziały w środę przedłużenie do połowy lutego restrykcji przeciwepidemicznych.

Wśród nich jest m.in. obowiązek posiadania paszportu COVID-19 w placówkach gastronomii i rozrywki oraz ograniczenie liczby widzów na imprezach sportowych.

Jak powiedziała podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Carolina Darias, w trakcie środowego spotkania przedstawicieli regionalnych służb medycznych, dominowało przekonanie o konieczności przedłużenia restrykcji do lutego.

Utrzymanie obostrzeń, m.in. paszportu COVID-19 w placówkach gastronomicznych oraz w miejscach rozrywki, zapowiedziały już rządy m.in. Nawarry, Galicii, Kraju Basków, Andaluzji oraz wspólnoty autonomicznej La Rioja.

Władze sanitarne hiszpańskich regionów zgodziły się też podczas spotkania z minister zdrowia na utrzymanie 50-procentowej obecności kibiców w halach sportowych oraz 75-proc. w przypadku imprez sportowych rozgrywanych na świeżym powietrzu.

Minister Darias wskazała, że w ciągu ostatniej doby zaobserwowano nieznaczny spadek liczby zakażeń przypadających na 100 tys. obywateli, ale w ciągu minionych 24 godzin w Hiszpanii zachorowało na COVID-19 ponad 133 tys. osób.

Szefowa resortu zdrowia odnotowała też wciąż wysoką dobową liczbę zgonów. Wskazała, że od wtorku zanotowano 215 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

W sumie w Hiszpanii od początku pandemii zmarło na COVID-19 ponad 92,5 tys. osób, a liczba zakażeń przekroczyła 9,52 mln.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email