Historyczne zgrupowanie ampfutbolistek. Polki i Ukrainki będą trenowały w Rzeszowie!

Historyczne zgrupowanie ampfutbolistek. Polki i Ukrainki będą trenowały w Rzeszowie!
Fot. AMP Futbol Polska

W najbliższy weekend w Rzeszowie odbędzie się wspólne zgrupowanie kobiecych drużyn Polski i Ukrainy w ampfutbolu, czyli piłce nożnej po amputacjach i z wadami kończyn. W treningach udział wezmą również zawodnicy Stali Rzeszów, którzy kilkanaście dni temu zakończyli zmagania w ramach PZU Amp Futbol Ekstraklasy.

Polki są pionierkami tej dyscypliny wśród kobiet w Europie i jeszcze do niedawna były jedynymi ampfutbolistkami na Starym Kontynencie. Nieco ponad miesiąc temu odbyły swój pierwszy oficjalny mecz, który był jednocześnie pierwszym międzynarodowym meczem kobiet w ampfutbolu. Nasze zawodniczki przy pełnych trybunach stadionu Hutnika w Warszawie pokonały Stany Zjednoczone 1:0.

– Nastroje są bardzo dobre. Cieszymy się, że to wspaniałe wydarzenie zapisało się w kartach historii i z niecierpliwością czekamy na kolejne zgrupowanie, kolejne treningi. Mecz z Amerykankami pokazał jak wiele pracy jeszcze przed nami. Z dobrymi humorami i pełną motywacją gotowe jesteśmy do dalszej pracy – mówi Marta Rumińska, strzelczyni historycznej bramki dającej Polsce zwycięstwo nad USA. Rzeszowskie zgrupowanie będzie pierwszym zjazdem kadry od tego spotkania. – Po ostatnim zwycięstwie nie możemy się doczekać kolejnego zgrupowania, na którym dokładnie omówimy mecz. Jesteśmy bardzo ambitne i chciałybyśmy się ciągle uczyć techniki i taktyki, a także poprawiać nasze błędy. Każde zgrupowanie wnosi ogrom nowego doświadczenia i dzięki temu czujemy się coraz pewniej na boisku – dodała Anna Omielan, kapitanka drużyny kobiet.

Kobiecy ampfutbol rozwija się w błyskawicznym tempie. We wrześniu miał miejsce pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy w historii, a już na listopad przyszłego roku zaplanowane są mistrzostwa świata. W ostatni weekend października zorganizowane zostanie kolejne przełomowe wydarzenie – wspólne zgrupowanie Polek z kadrą Ukrainy. To będzie absolutny debiut Ukrainek w takim evencie. Jeszcze niedawno Polki same były w takiej sytuacji, a teraz swoje doświadczenie będą mogły przekazać innym. – Przed swoim pierwszym meczem uspokajałam głowę, żeby zbytnio nie stresować się wynikiem spotkania, a skupić się na tym, że jest to kolejne nowe doświadczenie i lekcja, która na pewno mnie rozwinie. Dlatego radziłabym koleżankom czerpać radość z grania w piłkę i na pewno walczyć do końca, aby zawsze pokonywać samego siebie – radzi Anna Omielan.

Sztab szkoleniowy naszej kadry liczy na wspólny mecz i rywalizację w niedalekiej przyszłości. – Jestem bardzo zadowolona, że kobiecy ampfutbol rozwija się w takim tempie i powstają kolejne drużyny w Europie. Niezmiernie cieszy również fakt, że to właśnie my możemy inspirować i zachęcać inne kraje do tworzenia swoich drużyn kobiecych. Wszystkim dziewczynom, które zaczynają lub chcą zacząć swoją przygodę z ampfutbolem mogę poradzić, aby się nie bać i otworzyć na nową przygodę oraz możliwości, jakie stwarza uprawianie tego sportu. Ja sama na początku nie wierzyłam, że dam radę pogodzić swoje dotychczasowe życie, pracę i opiekę nad małymi dziećmi z treningami, a teraz nie wyobrażam sobie, że mogłoby tego zabraknąć. Ampfutbol daje mi mnóstwo radości – zachęca Marta Rumińska.

Pierwsze kobiece drużyny w tej dyscyplinie zaczęły powstawać dopiero dwa lata temu, a dziś już około 20 krajów trenuje piłkę nożną dla osób po amputacjach kobiet. Polki, a być może również i Ukrainki, zgrupowaniem w Rzeszowie rozpoczynają przygotowania do przyszłorocznego mundialu.

– Te wszystkie działania, to co się dzieje wokół kobiecego ampfutbolu, motywuje i napędza nas do działania. To niesamowite, że już w przyszłym roku będziemy miały możliwość wzięcia udziału w mistrzostwach świata! Czasu zostało niewiele, a pracy cała masa. Osobiście bardzo bym się cieszyła, gdyby przed mistrzostwami udało się zorganizować jeszcze jakiś mecz towarzyski. Byłaby to dla nas kolejna cenna lekcja przed tym najważniejszym wydarzeniem. Niech się dzieje, im nas będzie więcej, tym będzie ciekawiej! – zaznaczyła Marta Rumińska.

Męska reprezentacja Ukrainy w ampfutbolu to doświadczona drużyna z międzynarodowymi sukcesami na koncie, ale zespół kobiet to coś zupełnie nowego w tym kraju. – Nasze dziewczyny są podekscytowane udziałem w zgrupowaniu z polskimi zawodniczkami. Chcą zdobyć nowe doświadczenia, poznać nowych przyjaciół i zmotywować się do gry w ampfutbol na wyższym poziomie. Chcemy bardzo podziękować Polskiemu Związkowi Amp Futbol oraz wszystkim partnerom za wyjątkową możliwość udziału w obozie dla zawodniczek po amputacji, który odbędzie się w Polsce pod koniec tego miesiąca – przekazała Iryna Makarewicz z Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej. – To nowe doświadczenie nie tylko dla uczestniczek, ale także dla nas, organizatorów ampfutbolu w Ukrainie, ponieważ dopiero zaczynamy naszą przygodę z kobiecym zespołem – dodaje Mykoła Oskoma, Prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych.

Zawodniczki obu reprezentacji trenować będą w podrzeszowskiej Świlczy, wspólnie z zawodnikami Stali Rzeszów Amp Futbol, którzy chcą podzielić się swoją pasją i doświadczeniem zdobytym przez ostatnie dwa sezony w PZU Amp Futbol Ekstraklasie. – Z radością przyjęliśmy propozycję wspólnego zgrupowania z kadrą kobiet Polski i Ukrainy. Mamy już prawie 2,5 letnie doświadczenie w ampfutbolu, dlatego z chęcią pomożemy dziewczynom w treningach, a także poza nimi. Cieszymy się również z możliwości integracji i dobrze spędzonego wspólnego czasu w ten najbliższy weekend. Zgrupowanie wyjdzie wszystkim tylko na dobre – mówi Mateusz Chmiel, Prezes Zarządu Stali Rzeszów Amp Futbol.

Cały event będzie miał również charakter prorekrutacyjny. Nabory do drużyny cały czas prowadzi zarówno kadra kobiet jak i Stal Rzeszów, a także inne zespoły w Polsce. Osoby zainteresowane będą mogły przyjść, zobaczyć wszystko na własne oczy, porozmawiać czy nawet spróbować swoich sił.

Wspólne zgrupowanie ampfutbolistek (Centrum Sportu i Rozrywki WR Sport, Świlcza):

Sobota, 28 października:

  • 10:00 – 12:00 – wspólny trening Polski i Ukrainy z udziałem przedstawicieli władz miasta
  • 15:00 – 17:00 – wspólny trening Polski i Ukrainy

Niedziela, 29 października:

  • 8:15 – 10:15 – wspólny trening Polski i Ukrainy

Sponsor Główny: Energa Grupa Orlen
Patron: 4F
Dofinansowano ze środków: PFRON, Ministerstwo Sportu i Turystyki
Partner zgrupowania: Polski Związek Piłki Nożnej
Współorganizator: Stal Rzeszów Amp Futbol

AMP Futbol Polska
Print Friendly, PDF & Email