Henryk Nitschmann i Elbląg na przełomie XIX i XX w.: wernisaż wystawy

Henryk Nitschmann i Elbląg na przełomie XIX i XX w.: wernisaż wystawy
Mat. nadesłane

We wtorek, 20 września otwarta zostanie wystawa starych druków i rękopisów z zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej, której bohaterem będzie Henryk Nitschmann, jedna z największych gwiazd lokalnej humanistyki.

Otwarcie wystawy „Henryk Nitschmann i Elbląg na przełomie XIX i XX w.” odbędzie się o godz. 17:00.

Wystawa dostarczy doskonałej okazji, by przyjrzeć się postaci Henryka Nitschmanna – słynnego elblążanina, polonofila, entuzjasty twórczości Adama Mickiewicza i tłumacza polskiej literatury.

Choć „odkryty” w Polsce już w latach 50. XX w. i eksponowany jako jedna z jasnych postaci okresu, określanego wówczas chętnie m. in. jako czas „pruskiego militaryzmu”, wciąż skrywa wiele tajemnic, a jego bogata spuścizna przechowywana w Bibliotece Elbląskiej zachęca do prowadzenia nowych, pogłębionych badań nad jego życiem i dokonaniami.

Tłem dla przedstawienia jego sylwetki będzie XIX-wieczny Elbląg, miasto, w którym Nitschmann się urodził, umarł i przebywał przez szereg lat swojego wypełnionego różnorakimi aktywnościami życia. Kolejnym, pozostającym nieco w tle „bohaterem” wystawy są czasy Nitschmanna, jego życie przypadło bowiem w większości na XIX w., zwany z powodu mnogości zjawisk i wydarzeń, „długim wiekiem”. W bezpośrednim związku z działalnością Nitschmanna jako polonofila i tłumacza literatury polskiej pozostaje wreszcie czwarty aspekt wystawy, którym jest język polski na terenie Elbląga i Prus, także w okresie poprzedzającym narodziny elblążanina.

Na wystawie zaprezentowany będzie zatem obok nitschmannianów również niezwiązane bezpośrednio z Nitschmannem polonika oraz inne obiekty z epoki. /fragment z katalogu, który będzie można otrzymać podczas wernisażu

Program wernisażu wystawy „Henryk Nitschmann i Elbląg na przełomie XIX i XX w.”

17:00 Powitanie gości oraz prezentacja programu wydarzeń (Sala „U św. Ducha”)

17:05 Sesja naukowa

  • Elbląg u progu czasów nitschmannowskich w zapiskach pewnej anonimowej elblążanki z lat 1825-1830 – dr Radosław Kubus
  • Nitschmannowskie Towarzystwo Filharmoniczne i inne elbląskie towarzystwa muzyczne i śpiewacze w XIX w. – dr Joanna Szkolnicka
  • Kultura i sztuka w Elblągu w XIX i pocz. XX w. – Bartosz Skop

17:50 Koncert utworów kameralnych Henryka Nitschmanna w aranżacjach Michała Światkowskiego

18:15 Oprowadzenie po wystawie (Regioteka)

18:35 Oprowadzanie po wystawie (Dziedziniec)

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Print Friendly, PDF & Email