Hafciarstwo i koronkarstwo w Aniołowie

Hafciarstwo i koronkarstwo w Aniołowie
Fot. Adminstrator

Szydełkowe obrusy, serwety i… anioły zdobią wiele domów we wsi. Pamiątki z symbolem anioła znane są w kraju i za granicą, a wszystko zaczęło się od pierwszego oczka. Na bezpłatne warsztaty tworzenia koronek i haftowania w ramach projektu „Ślady kultury”, które odbędą się w Aniołowie 11 i 12 września zaprasza Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. 

Na samym początku potrzebne jest grube szydełko i kłębek grubej, starej wełny – to dla tych, którzy jeszcze nie szydełkowali. Ci, którzy pierwsze serwetki i obrusy mają już za sobą wiedzą doskonale, jak dobrać narzędzia do celu, który chcą osiągnąć. Dla tych, którzy od szydełka wolą igłę z nitką przygotowane są zajęcia z wyszywania przysłów.

Warsztaty poprowadzi Teresa  Gębczyk, która jest jednym z najaktywniejszych mieszkańców Aniołowa. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo”, a dzięki jej zaangażowaniu powstały  miejsca spotkań plenerowych, place zabaw dla dzieci, wyremontowano i doposażono świetlicę wiejską, zagospodarowano centrum wsi z „anielskim  zakątkiem”. Pani Teresa jest także rozpoznawalnym twórcą ludowym, zajmuje się wykonywaniem szydełkowych obrusów, serwet i aniołów. 

Tradycja robót szydełkowych zrodziła się w Niemczech w XVII wieku i stamtąd rozprzestrzeniła się na Europę.

– Szydełkowanie jest techniką, którą można wykonywać od zdobienia bielizny po wykonanie większych prac jak sukienki, obrusy, firany, dla mnie osobiście jest to odpoczynek, a zarazem satysfakcja z tego, co można zrobić z nici czy wełny – tak o swojej pasji opowiada Pani Teresa. – Wykonane własnoręcznie swetry, firany cieszą oko i wprowadzają niepowtarzalną atmosferę w mieszkaniu. Szydełkowe anioły, ozdoby świąteczne lub biżuteria mogą być doskonałym i niebanalnym upominkiem dla najbliższych. A wszystko zaczyna się od zrobienia pierwszego oczka, a potem następnego i następnego.

W dniach 11 i 12 września od godz. 11.00 do 15.00 w Świetlicy w  Aniołowie będzie można wziąć dział w warsztatach tworzenia koronek i haftowania. Ideą warsztatów jest nadanie  nowego oblicza tradycyjnej koronce, a uczestnicy warsztatów będą tworzyć firany, zasłony, narzuty, zawieszki, biżuterię. 

Na warsztaty można zapisywać się pod nr tel. 55 611 20 64; lub mailowo pod adresem: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Edyta Jasiukiewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 9788

Print Friendly, PDF & Email