Guttmanny 2021: Róża Kozakowska sportowcem roku

Guttmanny 2021: Róża Kozakowska sportowcem roku
Fot. Polski Komitet Paraolimpijski (Twitter)

Złota i srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio Róża Kozakowska została wybrana Sportowcem Roku 2021. Wczoraj odbyła się gala 3. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Guttmanny2021.

Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, zostały rozdane w czterech kategoriach. Trenerem Roku został Andrzej Ochal – trener reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Za Wydarzenie Sportowe roku uznano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Bydgoszcz 2021, które śledzić można było na stronie sport.tvp.pl, a także na antenie TVP Sport. Organizacją Roku został wybrany GZSN „Start” Gorzów, klub specjalizujący się przede wszystkim w paralekkoatletyce.

Nagrodę Specjalną przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu otrzymał prof. Aleksander Kabsch, były rektor poznańskiej AWF i – jak wskazano – pionier polskiego parasportu.

Galę podczas której rozdane zostały Guttmanny, prowadzili dziennikarze TVP Sport Sylwia Michałowska i Maciej Barszczak, nie zabrakło także występów artystycznych. List do uczestników Gali przesłał Prezydent RP Andrzej Duda.

– Serdecznie pozdrawiam uczestników Gali Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku. Cieszę się, że już po raz trzeci Polski Komitet Paraolimpijski organizuje Plebiscyt, którego celem jest wyróżnienie najlepszych sportowców, trenerów, organizacji i wydarzeń sportowych. W tym roku odbywa się on niespełna trzy miesiące po zakończeniu XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio i trzy miesiące przed rozpoczęciem XIII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie – zaznaczył Andrzej Duda. – To szczególna okazja, aby podziękować naszym letnim paraolimpijczykom za zdobyte medale i życzyć powodzenia naszym reprezentantom w sportach zimowych.

Jak informuje PKPar, o zwycięstwie zdecydowały zsumowane głosy Kapituły i głosy internautów.

Sportowcem 2021 Roku głosami Kapituły i internautów została uprawiająca paralekkoatletykę Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów). – Róża podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio zdobyła dla Polski złoto w rzucie maczugą (kat. F32), bijąc przy tym rekord świata. Na tym jednak nie poprzestała i w kolejnych dniach zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą (kat. F32). Zwyciężczyni plebiscytu #Guttmanny2021 może się też pochwalić brązowym medalem ME w pchnięciu kulą. Nic tak nie poruszyło polskich kibiców jak historia Róży i jej życiowych doświadczeń. Mimo dramatycznych przeżyć osiągnęła sukces w sporcie i udowodniła, że można o siebie zawalczyć i stanąć na szczycie – czytamy na stronie internetowej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

– Zwycięzcy Plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Dodatkowo zwyciężczyni Plebiscytu, oprócz upominków od sponsorów i partnerów, otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Polski Komitet Paraolimpijski – wskazują organizatorzy.

Tegoroczny plebiscyt był również okazją do nadrobienia jednej zaległości – nagrodę „I’m possible”, ustanowioną przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, otrzymała z rąk prezesa PKPar Łukasza Szeligi Katarzyna Rogowiec. – Nagrodę tę przyznano naszej legendzie paranarciarstwa biegowego podczas Ceremonii Zamknięcia Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, a jest ona wręczana tym z paraolimpijczyków, którzy szczególnie zasłużyli się działając na rzecz społecznej inkluzji osób z niepełnosprawnością poprzez promocję parasportu. Katarzyna Rogowiec zaznaczyła swoją obecność w świecie sportu nie tylko trzema medalami paraolimpijskimi, ale również działalnością społeczną czy uczestnictwem w Radzie Zawodników Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego – wskazano na stronie PKPar.

Wyróżnienie od Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego podczas gali otrzymał również dyrektor TVP Sport, Marek Szkolnikowski. To właśnie na sportowej antenie TVP transmitowane były Igrzyska Paraolimpijskie, a także paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy.

Partnerem Głównym projektu jest Fundacja Bankowa Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat medialny nad Plebiscytem objęły: TVP Sport i Polskie Radio S.A.

Źródło: PKPar / prezydent.pl

Print Friendly, PDF & Email