GUS: W październiku polskie firmy wyprodukowały prawie 22 mln maseczek

GUS: W październiku polskie firmy wyprodukowały prawie 22 mln maseczek
Fot. Pixabay

W październiku polskie firmy wyprodukowały 4,5 mln maseczek ochronnych stosowanych w medycynie i 17,3 mln pozostałych maseczek – podaje GUS. Wyprodukowano też 2,5 mln kg płynów i żeli odkażających na potrzeby walki z koronawirusem, a licząc od początku epidemii – 85,8 mln kg.

Badanie zostało przeprowadzone wśród podmiotów gospodarczych uczestniczących w obowiązkowym miesięcznym badaniu produkcji wyrobów przemysłowych, w których liczba pracujących wynosi 50 osób i więcej. Dane dotyczące produkcji wyrobów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19 firmy podawały dobrowolnie. – Obserwacją zostały objęte 22 wyroby, które nie występują w „Nomenklaturze PRODPOL do badań miesięcznych w roku 2020” lub nie da się wydzielić ich produkcji z istniejących w nomenklaturze grupowań – informuje GUS.

Firmy sprawozdały, że w październiku wyprodukowały 1,3 mln sztuk odzieży ochronnej (fartuchów, kombinezonów), 133 tys. sztuk rękawiczek z folii, 554 tys. przyłbic, a także 4,5 mln maseczek ochronnych stosowanych w medycynie i 17,3 mln pozostałych maseczek. Od marca, czyli początku epidemii w Polsce, wytworzono 29 mln maseczek stosowanych w medycynie i 133 mln pozostałych maseczek.

Ponadto w październiku wyprodukowano prawie 389 tys. kg mydła o właściwościach dezynfekujących, 2,5 mln kg płynów i żeli odkażających, prawie 5,6 tys. ekranów ochronnych z plexi oraz 55 tys. zestawów do pobierania wymazów. Od początku epidemii takich zestawów powstało 159 tys. Od marca do października wytworzono 85,8 mln kg płynów i żeli odkażających.

Z danych wynika też, że od początku epidemii wyprodukowano 64 tys. kg części do respiratorów. W pozycji „produkcja respiratorów” napisano brak danych. (PAP)

Karolina Mózgowiec
Print Friendly, PDF & Email