GUS: Bezrobocie w czerwcu na poziomie 4,9 proc.

GUS: Bezrobocie w czerwcu na poziomie 4,9 proc.
Fot. Pixabay

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pod koniec czerwca br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,9 proc. – To najlepszy wynik od 32 lat – podkreśla resort rodziny i polityki społecznej.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było 818 tys. bezrobotnych. To oznacza spadek o 32,2 tys. osób w porównaniu z majem br. Mniej zarejestrowanych bezrobotnych w Polsce było ostatnio w lipcu 1990 roku (699 tys. osób).

– Po raz pierwszy od 1990 roku bezrobocie w Polsce znalazło się na tak niskim poziomie. To dobra wiadomość. Od wielu miesięcy podejmujemy zdecydowane kroki w celu ochrony miejsc pracy. Skuteczność naszych działań udowodniliśmy zarówno w czasie pandemii koronawirusa, jak i po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Jesteśmy dobrym i zdecydowanym rządem na trudne czasy – mówi Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej.

Stopa bezrobocia w Polsce w końcu czerwca

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca br. wyniosła 4,9 proc. Z danych wynika, że najniższe bezrobocie odnotowano w woj. wielkopolskim – 2,7 proc., natomiast najwyższe w woj. warmińsko-mazurskim – 7,6 proc. Porównując miesiąc do miesiąca, stopa bezrobocia w Polsce spadła o 0,2 pkt proc.

Bezrobocie wg Eurostatu

Według danych Eurostatu opublikowanych pod koniec czerwca br. nasz kraj znajduje się wśród państw z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Zgodnie z metodologią Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w maju br. wyniosła 2,7 proc. Niższe bezrobocie odnotowano tylko w Czechach (2,5 proc.). Średnia stopa bezrobocia dla wszystkich państw Unii Europejskiej wyniosła 6,1 proc, a dla krajów strefy euro – 6,6 proc.

MRiPS / oprac. red.
Print Friendly, PDF & Email