Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca br. wyniosła 4,9 proc. – Liczba bezrobotnych była nawet niższa niż szacowaliśmy, a bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób. Po raz ostatni mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 r. – wskazuje MRPiPS.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2024 r. wyniosła 4,9 proc., co oznacza spadek o 0,1 punktu procentowego w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W porównaniu do czerwca 2023 r. spadła o 0,2 pkt proc. Główny Urząd Statystyczny potwierdził tym samym szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Stopa bezrobocia w końcu czerwca br. kształtowała się w przedziale od 2,9 proc. w województwie wielkopolskim do 8,2 proc. w podkarpackim.
– Liczba bezrobotnych była nawet niższa niż szacowaliśmy, a bez pracy w końcu czerwca br. pozostawało 762,2 tys. osób. To o 21,4 tys. (tj. 2,7 proc.) mniej niż w końcu czerwca 2023 r. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 14,5 tys. (1,9 proc.) – zaznacza MRPiPS.
Eurostat wskazuje, że Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej.
Stopa bezrobocia w maju br. liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat wyniosła 3 proc. wobec 6 proc. w UE i 6,4 proc. w strefie euro. Tym samym Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE za Czechami (2,7 proc.).