Grzesiowski: Szczepienie przeciw COVID-19 nie zamyka tematu pandemii

Grzesiowski: Szczepienie przeciw COVID-19 nie zamyka tematu pandemii
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Szczepionki przeciw COVID-19 nie mają 100 proc. skuteczności, szczepienie nie zamyka tematu pandemii – stwierdził w środę podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

– Szczepionki nie mają 100 proc. skuteczności. Mogę przedstawić cały katalog osób, które mają zachorowanie po drugiej dawce, skąpoobjawowe – wskazał ekspert.

Wyjaśnił, że robione są przesiewowe testy np. u personelu medycznego, który dostał dwie dawki szczepionki.

– Osoby są dwa tygodnie po drugiej dawce i mają przeciwciała przeciwko białku S i dodatni PCR, dodatni test antygenowy w kierunku wirusa – powiedział.

– Szczepienie nie zabezpiecza nas przed bezobjawowym czy skąpoobjawowym zakażeniem – zaznaczył Grzesiowski.

Dodatkowym problemem, jak ocenił, „może być rozpowszechnienie wariantu brytyjskiego, który może zakażać zaszczepionych i ozdrowieńców”.

– Pamiętajmy, że nie ma 100 proc. skuteczności szczepionki przeciwko transmisji wirusa. Obiecywanie, że możemy chodzić bez maseczek, że personel medyczny zaszczepiony dwiema dawkami może nie używać środków ochrony indywidualnej jest błędem – podkreślił.

Ekspert mówił, że wykazała to AstraZeneca, która badała PCR-em zaszczepionych i 30 proc. z nich po dwóch dawkach miało dodatni wynik testu.

– Szczepimy przeciwko śmiertelnej i ciężkiej postaci COVID-19. Fakt posiadania na błonach śluzowych namnażającego się wirusa po dwóch dawkach musimy uwzględnić w naszej strategii. Szczepienie to nie jest stuprocentowa ochrona przed transmisją – podkreślił.

Zaznaczył, że nie można szerzyć informacji, że szczepienie zamyka temat pandemii. – Osoby zaszczepione dwiema dawkami nie będą trafiały do szpitali i nie będą umierać z powodu covidu, ale wirus ma niestety szansę dalej się transmitować u osób zaszczepionych. (…) Osoby, które są zaszczepione, mają niższą replikację, ale ją mają. Nie łudźmy się, że szczepionki całkowicie zlikwidują temat transmisji – powiedział. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email