Grecja: Z powodu rekordowej liczby zgonów rząd wprowadził godzinę policyjną

Grecja: Z powodu rekordowej liczby zgonów rząd wprowadził godzinę policyjną
Fot. Pixabay

Konserwatywny rząd Grecji ogłosił w środę, że z powodu rekordowej liczby zgonów i znacznego wzrostu zakażeń koronawirusem w kraju od piątku na terenie całej Grecji zostanie wprowadzona godzina policyjna.

– Od piątku, na terenie całego kraju między godz. 21:00 a godz. 5:00 rano następnego dnia będzie obowiązywać godzina policyjna – oświadczył wiceminister obrony cywilnej Nikos Hardalias.

– Przebywanie na zewnątrz (w tych godzinach – PAP) będzie dozwolone wyłącznie ze względów zawodowych, zdrowotnych i dla wyprowadzania zwierząt w pobliżu domu – zaznaczył.

Hardalias dodał, że według ekspertów, jednym z największych powodów wzrostu zakażeń koronawirusem w Grecji jest „nie podyktowane koniecznością przemieszczanie się osób, szczególnie wizyty domowe”.

W środę w Grecji odnotowano 2752 przypadki zakażenia koronawirusem i rekordową liczbę zgonów, których w ciągu ostatniej doby było 46.

W sumie do tej pory w Grecji obecność koronawirusa potwierdzono u 63 321 osób. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi 909. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej przebywa obecnie 297 pacjentów z rozpoznanym COVID-19.

W Grecji od soboty w ubiegłym tygodniu obowiązuje ogólnokrajowa, trzytygodniowa kwarantanna. Wszystkie sklepy detaliczne, z wyjątkiem supermarketów, sklepów z żywnością i aptek, są zamknięte. Restauracje mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos.

Na każde wyjście z domu: do apteki, lekarza, sklepu spożywczego czy na spacer, Grecy potrzebują osobnego pozwolenia. Osoby pracujące mogą się przemieszczać pod warunkiem, że są w posiadaniu odpowiedniego zaświadczenia od pracodawcy.

Przedszkola i szkoły podstawowe są nadal otwarte, ale uczniowie szkół średnich przeszli na naukę zdalną.

Agnieszka Rakoczy (PAP)
Print Friendly, PDF & Email